10 działań przyspieszających karierę

Aby zagwarantować sobie błyskawiczny wzrost swojej kariery, nie możesz bezczynnie czekać. O karierę należy dbać, tak jak dbasz (lub powinieneś dbać) o profilaktykę zębów czy regularny przegląd swojego samochodu.

A oto jak możesz budować swój wizerunek profesjonalisty na rynku pracy i przyspieszyć swoją karierę:

1. Pracuj nad swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi

W dzisiejszych czasach nie wystarczy być dobrym fachowcem. Bez względu na to w jakiej branzy pracujesz, musisz umieć dobrze porozumieć się ze współpracownikami, szefem, klientami. To co inni będą o Tobie mówić, ma nieocenione znaczenie dla Twojej kariery.

Dobry karierowicz potrafi:

– dobrze słuchać (aby umieć zdobyć precyzyjne informacje co do oczekiwań klientów czy szefa)

– chętniej słuchać niż mówić (czyli najpierw wysłuchać zanim pośpieszy z odpowiedzią)

– być opanowany w reakcjach (nawet jeśli dostanie najbardziej wkurzającego maila to czeka z odpowiedzią aż się uspokoi).

2. Bądź aktywnym członkiem jakiegoś stowarzyszenia branżowego

Bycie aktywnym członkiem to coś więcej niż posiadanie legitymacji i opłacanie składek. Oznacza to raczej zasiadanie w organach kierowniczych organizacji, redagowanie jej biuletynu czy branie czynnego udziału w spotkaniach. Aktywność w takich organizacjach – wydobywa Cię z tłumu, pokazuje twoje mocne strony i pozwala Ci poznać ważnych ludzi z branży.

3. Odnów dawne kontakty

Może słyszałeś o powiedzeniu, aby być miłym dla ludzi pnąc się do góry, bo możesz spotkać ich ponownie schodząc w dół. I drugie – bardziej popularne – a mówiące o tym by nie palić za sobą mostów. Powiedzenie, że świat jest mały nie jest retoryką – on naprawdę taki jest. W USA we wrześniu 2009 przeprowadzono badania z których wynika, że aż 29% pracowników, którzy zostali zwolnieni w wyniku kryzysu, pracuje ponownie dla swoich byłych pracodawców. Dla pracodawcy zatrudnienie byłego pracownika to dobry ruch – nie trzeba wydawać pieniędzy ani tracić czasu na rekrutację. Nie trzeba też pracownika zaznajamiać ze strukturą firmy i wdrażać w nowe obowiązki. A dla pracownika to także mniejszy stres związany z podjęciem nowej pracy.

Nawet jeśli nie wrócisz do swojej byłej firmy, utrzymywanie kontaktów ze swoimi znajomymi ze studiów, kolegami z poprzedniej pracy czy harcerstwa pomaga często w znalezieniu nowej pracy. Jak wynika ze statystyk, wiele ofert pracy nie ogląda światła dziennego, bo znajdują się na nie kandydaci rekomendowani przez pracowników firmy. Im więcej pracowników innych firm będziesz znać, tym większą masz szansę do nich trafić.

4. Zasłuż na przynajmniej jeden komplement od swojego szefa

Jeśli sprawisz, by Twój szef miał powody ku temu by Cię chwalić, uznanie to może pomóc później – gdy przyjdzie czas na decyzje o awansie i podwyżce wynagrodzenia. Bądź więc tym, któremu najczęściej mówi się „ zrobiłeś kawał dobrej roboty” czy „świetny pomysł”.

 5. Publikuj artykuły w sieci

Pisanie artykułów i publikowanie ich w internecie świetnie budują Twoja pozycję eksperta. Nawet jeśli nie przeczyta ich Twój przyszły pracodawca, wystarczy że przeczyta w Twoim CV informację o tym, że je piszesz, a Twoja postrzegana wartość wzrośnie. Pisanie artykułu sprawia także, że porządkujesz swoją wiedzę i nabywasz nową, a więc także pomaga Ci się uczyć.

<cdn>

Przeczytaj podobne wpisy:

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.