Trendy na rynku pracy

Każdy zbliżający się weekend napawa mnie radością. Nie dlatego żebym nie lubiła swojej pracy, ale dlatego, że praca nie stanowi o całości mojego życia. Czasy, gdy moim rodzice chodzili w sobotę do pracy wydają mi się tak odległe jak era Mezozoiku. Zapominam, że kiedy zaczynałam karierę zawodową pracowało się jeszcze w niektóre soboty i to nie było wcale 20, ale 11 lat temu.

Zastanawiam się czasem czy okres mojej aktywności zawodowej zbiegnie się z wprowadzeniem trzydniowych weekendów? Obserwując zmiany na rynku pracy, które miały miejsce w czasie mojego dotychczasowego, nie tak długiego przecież życia zawodowego, myślę, że tak. Generacja X (urodzeni w latach 1961-1981) powoli ustępuje miejsca generacji Y (urodzeni po roku 1981r), a wraz z nią wchodzą na rynek pracy wymuszane przez nią zmiany.

Jak już zmienił się rynek pracy w ostatnim 10-leciu i w jakim kierunku zdąża?

Nie bez znaczenia jest wprowadzenie nowoczesnych technologii – tradycyjną komunikację zastępuje komunikacja elektroniczna. To niewątpliwie oszczędza czas przeznaczony na spotkania i podróże służbowe. Pracownicy mniej chętnie podporządkowują się regułom, dużo kwestionują i dyskutują, bo zmienił się dominujący styl zarządzania z autorytarnego na włączający.  Podwładni oczekują feedbacku od przełożonych o swojej pracy i niechętnie wykonują rutynowe czynności. Szukają stymulacji i ciągle chcą robić coś interesującego. W porównaniu do pokolenia X, które zaharowywało się na śmierć, niechętnie zostają po godzinach. Nie przywiązują się do pracodawcy i patrzą przede wszystkim na swój interes.

Jakich kolejnych zmian można spodziewać się wraz z wejściem na rynek pracy pokolenia Y i depczącym mu po piętach pokoleniem Z (obecnym 20-latkom)?

Psychologowie pracy są zgodni: dalszego skrócenia czasu pracy, upowszechnienia urlopów typu sabbatical (płatnego lub częściowo płatnego kilkumiesięcznego urlopu w formie benefitu od pracodawcy na zrobienie sobie przerwy od pracy), coraz większej roli inteligencji emocjonalnej przy awansie na stanowisko kierownicze kosztem kompetencji specjalistycznych i roli stażu, zmniejszenia się ilości spotkań firmowych na rzecz komunikacji zdalnej, wzrostu samooceny pracowników a wraz z nią ich oczekiwań finansowych, komunikacji opartej na feedbacku.

Po zachłyśnięciu się technologią, która uprościła proces komunikacji i zmniejszyła rolę sekretarek (w końcu każdy zaczął czytać swoje własne maile), specjaliści przewidują wielki powrót stanowisk asystentek. Prezesi, dyrektorzy czy nawet specjaliści nie będą już w stanie sami, tak jak to robią do tej pory, czytać całej napływającej do nich korespondencji. Cóż z tego, że mailowej, skoro jej ilość kilkunastokrotnie przekracza już ilość tradycyjnej korespondencji, sortowanej i archiwizowanej jeszcze parę lat temu przez sekretarki.

Czy zatrudnienie asystentek pozwoli nam skrócić tydzień pracy do 4 dni? Oj, jakże bym chciała:) Jestem przekonana, że nastąpi to jeszcze za mojego życia.


Zaproszenie do Akademii Bogatego Człowieka


Zapraszam Cię do Akademii Bogatego CzłowiekaSkoro dotarłeś aż tutaj, zapraszam Cię do dokonania jeszcze jednego odkrycia. Za chwilę (jeszcze przed oficjalną premierą) otrzymasz link do naszego najnowszego projektu. Dzięki niemu znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak mądrzej zarabiać, jak zdobyć lepszą pracę, jak awansować i dostać podwyżkę, jak odkryć i zrealizować własne pomysły na biznes, jak monetyzować swoją wiedzę, jak zacząć skutecznie inwestować i zarządzać zarobionymi pieniędzmi i co najważniejsze: jak prowadzić bogate życie.

Akademia Bogatego Człowieka, bo o niej piszę, to społeczność pozytywnych ludzi, którzy wierzą, że prowadzenie bogatego życia to wynik decyzji i konsekwentnego działania, a nie tylko ilości zarabianych pieniędzy. Ponieważ czytasz mojego bloga, z pewnością zależy Ci na tym aby więcej zarabiać i cieszyć się bogatym życiem.

W Akademii Bogatego Człowieka premiujemy ludzi potrafiących się zaangażować i podejmować szybkie decyzję. Dlatego też zapisz się na listę informacyjną AKADEMII BOGATEGO CZŁOWIEKA już teraz, jeszcze przed jej premierą.

Tak, jestem zainteresowany Akademią Bogatego Człowieka


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *