Trudne rozmowy krok po kroku

Duże znaczenie przy przeprowadzaniu trudnych rozmów ma dobre przygotowanie. Dzięki temu wiemy dokładnie co chcemy powiedzieć i jak chcemy powiedzieć. Łatwiej jest nam wówczas uniknąć wybuchu emocji i zachować szacunek dla rozmówcy. Dlatego polecam przeprowadzanie trudnych rozmów wg poniższego schematu.

Krok 1. Określ swój cel na tą rozmowę czyli z czym chcesz wyjść. Co chcesz osiągnąć w wyniku tej rozmowy?

Krok 2. Określ swoje słabe punkty i ograniczenia. Czy boisz się że poniosą cię nerwy, rozpłaczesz się czy może wdasz w przepychankę słowną?

Krok 3.  Przygotuj sobie zdanie wytrych jeśli zostanie Ci przedstawiona propozycja, której nie możesz zaakceptować abyś nie popadł w rozdrażnienie i oskarżenie (chyba Pan zwariował). Zamiast tego powiedz: „Powiedz o tym coś więcej, chciałbym to dobrze zrozumieć” albo „jeśli dobrze rozumiem, ważne jest dla ciebie…”.

Krok 4. Zaproponuj pracownikowi spotkanie i przekaż mu trudną informację. Opisz problem tak jakbyś go rejestrował okiem kamery, bez generalizowania i oceniania.

Krok 5. Wyjaśnij, jakie konsekwencje ma dla Ciebie omawiany problem i (ewentualnie) jakie emocje w Tobie wzbudza.

Krok 6. Określ konkretnie, czego oczekujesz w danej sytuacji.

Krok 7. Wysłuchaj pracownika i jeśli trzeba proś o doprecyzowanie informacji.

Krok 8. Odnieś się do podanych przez niego informacji.

Krok 9. Powtórnie nazwij problem – jeśli zmieniła się Twoja percepcja rzeczywistości po wyjaśnieniach pracownika i powinien być inaczej sformułowany.

Krok 10. Przedstaw swoje rozwiązanie lub przedyskutuj z pracownikiem jakie on widzi możliwości działania

Krok 11. Stwórz plan – ustal na co obydwie strony się umawiają

Krok 12. Przedstaw pozytywne i negatywne konsekwencje, aby zmotywować pracownika do realizacji ustaleń.

Krok 13. Monitoruj realizowanie planu i pomóż mu go zrealizować.

Krok 14. Egzekwuj wykonanie planu.

Krok 15. W razie potrzeby wprowadzaj w życie konsekwencje, które zapowiedziałeś.

Niektóre kroki możesz opuścić jeśli z różnych powodów w przypadku Twojej sytuacji wydają się niecelowe, jak na przykład w przypadku rozmowy dyscyplinującej kroki od 7 do 10.


Zaproszenie do Akademii Bogatego Człowieka


Zapraszam Cię do Akademii Bogatego CzłowiekaSkoro dotarłeś aż tutaj, zapraszam Cię do dokonania jeszcze jednego odkrycia. Za chwilę (jeszcze przed oficjalną premierą) otrzymasz link do naszego najnowszego projektu. Dzięki niemu znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak mądrzej zarabiać, jak zdobyć lepszą pracę, jak awansować i dostać podwyżkę, jak odkryć i zrealizować własne pomysły na biznes, jak monetyzować swoją wiedzę, jak zacząć skutecznie inwestować i zarządzać zarobionymi pieniędzmi i co najważniejsze: jak prowadzić bogate życie.

Akademia Bogatego Człowieka, bo o niej piszę, to społeczność pozytywnych ludzi, którzy wierzą, że prowadzenie bogatego życia to wynik decyzji i konsekwentnego działania, a nie tylko ilości zarabianych pieniędzy. Ponieważ czytasz mojego bloga, z pewnością zależy Ci na tym aby więcej zarabiać i cieszyć się bogatym życiem.

W Akademii Bogatego Człowieka premiujemy ludzi potrafiących się zaangażować i podejmować szybkie decyzję. Dlatego też zapisz się na listę informacyjną AKADEMII BOGATEGO CZŁOWIEKA już teraz, jeszcze przed jej premierą.

Tak, jestem zainteresowany Akademią Bogatego Człowieka


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *