Zawody przyszłości

RozmowaRekrutacyjna.plEksperci Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w projekcie „Foresight kadr nowoczesnej gospodarki” oszacowali kierunki rozwój rynku pracy na przestrzeni najbliższych 10-20 lat.

Najtrudniejsza do przewidzenia trendów jest branża IT, gdyż występują tam dość szybkie i rewolucyjne zmiany. Na podstawie bieżących problemów, z jakimi borykają się użytkownicy komputerów i Internetu, można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, że nastąpi jeszcze większa specjalizacja i oddzielenie twórcy rozwiązań od dostawcy usług. Wydaje się to być naturalną konsekwencją specjalizacji postępującej w każdym zawodzie, gdyż innych kompetencji oczekuje się od projektanta (przede wszystkim kreatywności) a innych od wdrożeniowca (precyzji i umiejętności przekładania pomysłów projektanta w konkretne rozwiązania). Minie więc czas ogłoszeń o pracę, w których firmy poszukiwały 2 albo 3 w 1, co tak bardzo oburzało informatyków. Zmianę taką wymusi sam rynek i postępująca technologia.

W związku z coraz bardziej problematycznym zjawiskiem ochrony praw autorskich w sieci, rozwój zawodu takiego jak broker praw własności intelektualnej jest kwestią bardzo nieodległej przyszłości. Podobnie natłok informacji, przekazywanych coraz częściej na nośnikach elektronicznych wymusi pojawienie się  takiego zawodu jak archiwista, już nie tradycyjnego księgozbioru, ale informacji zapisywanych na nowoczesnych nośnikach. W związku z chaosem informacyjnym pojawi się zapotrzebowanie także na inne zawody, klasyfikujące ten chaos i ułatwiające poruszanie się po nim, takie jak na przykład broker informacji, specjalista od klasyfikowania treści czy audytor wiarygodności informacji. Rozwiną się i zyskają na znaczeniu już funkcjonujące „internetowe” zawody, takie jak SEO manager (specjalista od pozycjonowania), traffic manager (śledzący ruch na witrynach internetowych), content manager (od zarządzania treścią na stronach www), e-mail channel specialist (do strategii komunikacji za pomocą poczy e-mail), ethical hacker (wyszukujący słabe punkty w sieci i opracowujący zabezpieczenia do nich).

Zalew informacji, polityka long life learning (nauki przez całe życie), tendencja rynkowa idąca w kierunku zaniku pracy etatowej na rzecz samozatrudnienia spowoduje rozwój usług edukacyjnych, doradczych i wspierających rozwój osobisty przez Internet. Wchodzimy w erę e-coachów, e-szkoleń, e-trenerów, e-psychologów. Zyska na znaczeniu także zawód doradcy zawodowego, który stanie się niezbędny by móc szybko odnaleźć się i zaadaptować do ewoluującego rynku pracy.

Wraz z coraz większą technicyzacją wszystkiego i coraz większym stopniem skomplikowania urządzeń już nikt niczego nie będzie umiał sobie naprawić we własnym zakresie. Wzrośnie więc na znaczeniu zawód doradcy i opiekuna klienta, bo będzie on potrzebował coraz większego wsparcia we wszystkim. Nasili się obserwowane już od dłuższego czasu przejście pracowników ze sfery produkcji (nowoczesne technologie eliminujące pracę rąk ludzkich) do zawodów w obszarze obsługi klienta właśnie.


Zaproszenie do Akademii Bogatego Człowieka


Zapraszam Cię do Akademii Bogatego CzłowiekaSkoro dotarłeś aż tutaj, zapraszam Cię do dokonania jeszcze jednego odkrycia. Za chwilę (jeszcze przed oficjalną premierą) otrzymasz link do naszego najnowszego projektu. Dzięki niemu znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak mądrzej zarabiać, jak zdobyć lepszą pracę, jak awansować i dostać podwyżkę, jak odkryć i zrealizować własne pomysły na biznes, jak monetyzować swoją wiedzę, jak zacząć skutecznie inwestować i zarządzać zarobionymi pieniędzmi i co najważniejsze: jak prowadzić bogate życie.

Akademia Bogatego Człowieka, bo o niej piszę, to społeczność pozytywnych ludzi, którzy wierzą, że prowadzenie bogatego życia to wynik decyzji i konsekwentnego działania, a nie tylko ilości zarabianych pieniędzy. Ponieważ czytasz mojego bloga, z pewnością zależy Ci na tym aby więcej zarabiać i cieszyć się bogatym życiem.

W Akademii Bogatego Człowieka premiujemy ludzi potrafiących się zaangażować i podejmować szybkie decyzję. Dlatego też zapisz się na listę informacyjną AKADEMII BOGATEGO CZŁOWIEKA już teraz, jeszcze przed jej premierą.

Tak, jestem zainteresowany Akademią Bogatego Człowieka


  1. Przewidywanie zawodów przyszłości jest w dużej mierze wróżeniem z fusów. Doświadczyłem kiedyś tego na własnej skórze.Zawsze będzie popyt na ludzi myślących którzy są na bieżąco w tym co robią. Najczęściej są to ludzie którzy wkładają serce w to co robią czyli jest to bliskie ich pasji.Pierwszym krokiem jest poznanie siebie. Jakie są moje mocne strony, co mnie motywuje. Bynajmniej odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa.
    Życzę powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *