Zawody przyszłości

RozmowaRekrutacyjna.plEksperci Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w projekcie „Foresight kadr nowoczesnej gospodarki” oszacowali kierunki rozwój rynku pracy na przestrzeni najbliższych 10-20 lat.

Najtrudniejsza do przewidzenia trendów jest branża IT, gdyż występują tam dość szybkie i rewolucyjne zmiany. Na podstawie bieżących problemów, z jakimi borykają się użytkownicy komputerów i Internetu, można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, że nastąpi jeszcze większa specjalizacja i oddzielenie twórcy rozwiązań od dostawcy usług. Wydaje się to być naturalną konsekwencją specjalizacji postępującej w każdym zawodzie, gdyż innych kompetencji oczekuje się od projektanta (przede wszystkim kreatywności) a innych od wdrożeniowca (precyzji i umiejętności przekładania pomysłów projektanta w konkretne rozwiązania). Minie więc czas ogłoszeń o pracę, w których firmy poszukiwały 2 albo 3 w 1, co tak bardzo oburzało informatyków. Zmianę taką wymusi sam rynek i postępująca technologia.

W związku z coraz bardziej problematycznym zjawiskiem ochrony praw autorskich w sieci, rozwój zawodu takiego jak broker praw własności intelektualnej jest kwestią bardzo nieodległej przyszłości. Podobnie natłok informacji, przekazywanych coraz częściej na nośnikach elektronicznych wymusi pojawienie się  takiego zawodu jak archiwista, już nie tradycyjnego księgozbioru, ale informacji zapisywanych na nowoczesnych nośnikach. W związku z chaosem informacyjnym pojawi się zapotrzebowanie także na inne zawody, klasyfikujące ten chaos i ułatwiające poruszanie się po nim, takie jak na przykład broker informacji, specjalista od klasyfikowania treści czy audytor wiarygodności informacji. Rozwiną się i zyskają na znaczeniu już funkcjonujące „internetowe” zawody, takie jak SEO manager (specjalista od pozycjonowania), traffic manager (śledzący ruch na witrynach internetowych), content manager (od zarządzania treścią na stronach www), e-mail channel specialist (do strategii komunikacji za pomocą poczy e-mail), ethical hacker (wyszukujący słabe punkty w sieci i opracowujący zabezpieczenia do nich).

Zalew informacji, polityka long life learning (nauki przez całe życie), tendencja rynkowa idąca w kierunku zaniku pracy etatowej na rzecz samozatrudnienia spowoduje rozwój usług edukacyjnych, doradczych i wspierających rozwój osobisty przez Internet. Wchodzimy w erę e-coachów, e-szkoleń, e-trenerów, e-psychologów. Zyska na znaczeniu także zawód doradcy zawodowego, który stanie się niezbędny by móc szybko odnaleźć się i zaadaptować do ewoluującego rynku pracy.

Wraz z coraz większą technicyzacją wszystkiego i coraz większym stopniem skomplikowania urządzeń już nikt niczego nie będzie umiał sobie naprawić we własnym zakresie. Wzrośnie więc na znaczeniu zawód doradcy i opiekuna klienta, bo będzie on potrzebował coraz większego wsparcia we wszystkim. Nasili się obserwowane już od dłuższego czasu przejście pracowników ze sfery produkcji (nowoczesne technologie eliminujące pracę rąk ludzkich) do zawodów w obszarze obsługi klienta właśnie.

Przeczytaj podobne wpisy:

One Thought to “Zawody przyszłości”

  1. Wacław Malada

    Przewidywanie zawodów przyszłości jest w dużej mierze wróżeniem z fusów. Doświadczyłem kiedyś tego na własnej skórze.Zawsze będzie popyt na ludzi myślących którzy są na bieżąco w tym co robią. Najczęściej są to ludzie którzy wkładają serce w to co robią czyli jest to bliskie ich pasji.Pierwszym krokiem jest poznanie siebie. Jakie są moje mocne strony, co mnie motywuje. Bynajmniej odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa.
    Życzę powodzenia

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.