Złote zasady zarządzania karierą
Ci którzy ich przestrzegają mają większe szanse wypłynięcia na szerokie wody kariery. Ci którzy je lekceważą, pozostają rozczarowani i żyją iluzją.
1. Rób co roku przegląd swoich osiągnięć. Co udało mi się osiągnąć? Jakie postępy w umiejętnościach poczyniłem? Bądź dla siebie bezlitosny i nie uciekaj w usprawiedliwienia. Czy ktoś z Twojego otoczenia w pracy zrobił dla swojej kariery więcej? Jeśli tak, to jak tego dokonał?
2. Czy jesteś wystarczająco znany osobom, które mają głos w sprawie awansów w firmie? Super, że szef Cię chwali, ale jeśli nie wie o Tobie nic jego szef, to nie przyjdzie mu do głowy Twoje nazwisko gdy będzie rozważał kandydatów na nowe stanowisko. Podobnie z działem HR – daj się poznać wszystkim, którzy mogą mieć wpływ na Twoją ścieżkę kariery. Jeśli ludzie znają Twoją twarz, bardziej skłonni są Ci ufać.
3. Miej oczy i uszy otwarte na sygnały. Czasem myślisz, że coś idzie w dobrą stronę, ale to jest błędna interpretacja. Dla niektórych bycie niezastąpionym wcale nie jest powodem do dumy – może to być zwykła wymówka do tego, by trzymać Cię przez kilka lat na tym samym stanowisku. Zastanów się więc ile znaczysz dla firmy i o czym tak naprawdę świadczy uznanie, jakie otrzymujesz.
4. Sprawdzaj rynek przynajmniej raz w roku. Jeśli nie wiesz co jest dostępne na rynku, omijają Cię okazje. Utrzymuj swoje umiejętności kandydata do pracy na wysokim poziomie i znaj swoją wartość poza firmą. Spotykaj się z headhunterami po to by przetestować rynek. Jeśli będziesz na bieżąco, znacznie łatwiej będzie Ci wypatrzeć prawdziwą okazję we właściwym momencie.