Czego nie lubi Twój szef

 Jeśli Twoja relacja z szefem nie układa się dobrze, to może być wyłącznie jego wina. Pod warunkiem, że częściowo nie Twoja.:) 

Wielu podwładnych twierdzi, że relacje z przełożonym zawsze będą skomplikowane. Uważają, że szefa się nie wybiera albo w przeszłości mieli do czynienia wyłącznie z trudnymi egzemplarzami i nie wierzą w dobre relacje na linii pracownik – szef. Niektórzy w dużej mierze przyczyniają się do popsucia układów z szefem, bo relację tworzą przecież obydwie strony. 

Bez względu na to, czy jesteś świeżo upieczonym pracownikiem czy osobą z długoletnim stażem, świadomość tego jakie zachowania psują relacje z szefem może być zbawienne dla przetrwania w pracy. 

Szefowie nie znoszą:

1. ukrywania prawdy

Niektórzy pracownicy boją się szefowi powiedzieć, gdy coś nie idzie zgodnie z planem. Częściowo dlatego, żeby go nie wkurzyć albo nie zmartwić, częściowo z obawy o własną pozycję, czasem też po to by chronić współpracowników… Usprawiedliwień na to można znaleźć bez liku. Ale ukrywając przed przełożonym fakty nie wyświadczasz nikomu przysługi. A już na pewno tracisz jego zaufanie.

2. narzekania

Myślę, że niewielu pracowników zdaje sobie sprawę z tego jak wielu szefów jest uczulonych na narzekanie, które nic nie wnosi. Znana jest modlitwa amerykańska, chętnie cytowana: „Panie Boże, daj mi odwagę by zmieniać to, co zmienić mogę, cierpliwość by znosić to, czego zmienić nie mogę i mądrość, abym potrafił odróżnić jedno od drugiego.” Niestety, wielu pracowników z narzekania uczyniło sposób na życie i zabrakło im właśnie mądrości do tego by odróżnić to, na co mają wpływ (i na co ma wpływ ich szef), od tego co jest poza tym zasięgiem. Jeśli widzisz w czymś problem, miej odwagę zaproponować zmianę. Inaczej zyskujesz opinię osoby, która działa na nerwy, nie potrafi samodzielnie rozwiązywać problemów albo stale kwestionuje podjęte decyzje. 

3. stawiania współpracowników w złym świetle

Tak, wiem, są firmy w których szefowie wyznają zasadę, że najlepiej zarządza się skłóconymi ze sobą pracownikami. Ale w zdrowych firmach obowiązują jednak inne zasady współżycia. Tam szefowie wiedzą, że można osiągnąć sukces jeśli ludzie współpracują się ze sobą. Wtedy ktoś, kto kopie pod innym dołki i źle mówi o swoich kolegach z pracy jest eliminowany. 

4. wazeliniarstwa

Długo zastanawiałam się czy zakwestionować powszechną prawdę, jakoby szefowie uwielbiali wazeliniarzy. Mogę mieć wypatrzone zdanie na ten temat dlatego, że sama nie lubię wazeliny. Owszem, zdarzyło mi się mieć szefa, który preferował taką formę współpracy, ale nie pracowałam dla niego długo. Ty także masz wybór. 

5. ukrywania problemów z wykonaniem zadania

Szefowie nie lubią być zaskakiwani. Jeśli bez zastrzeżeń przyjmujesz zadanie, nie informujesz, że napotkałeś na problemy, robisz coś po swojemu chociaż dostałeś dokładne instrukcje lub informujesz przełożonego za pięć dwunasta, że nie zrealizujesz danego zadania, to sam prosisz się o problemy.

6. kłamstw

Wybielanie rzeczywistości i swojej osoby, mówienie szefowi tego, co chce usłyszeć, fabrykowanie danych, zaprzeczanie własnym błędom, wymyślanie powodów dla swojej nieobecności czy spóźnianie się z ukończeniem projektu – to najczęstsze kłamstwa pracowników. Gdy Twój szef je odkyrje, możesz mieć znacznie więcej kłopotów niż wtedy gdy powiesz prawdę.

7. niedotrzymywania zobowiązań

Jeśli Twój szef nie może liczyć na to, że wykonasz zadania do których się zobowiązałeś, przysparzasz mu dodatkowej pracy. Gdy nie kończysz rozpoczętych projektów, obiecujesz rozwiązania, których nie dostarczasz, ignorujesz telefony od klientów – Twój szef musi kończyć te zadania za Ciebie, sprzątać po Tobie bałagan i kontrolować Cię cały czas. Nie bądź więc zdziwiony, że Wasze relacje nie są na najlepszym poziomie.

8. załatwiania spraw z przełożonym szefa

Zawsze lepszym pomysłem jest zwrócenie się o pomoc najpierw do swojego przełożonego. To Twój szef powinien decydować o tym kiedy sprawa powinna być eskalowana. Chodzenie do jego szefa, zamiast do niego, pokazuje Twój brak zaufania, wiary w jego możliwości, poziom wiedzy czy wpływów. Jeśli to Twój szef jest problemem, spotkanie z szefem szefa może Ci pomóc wyjaśnić sytuację. W przeciwnym wypadku bardziej uczciwą i okazująca respekt ścieżką jest podjęcie próby naprawienia sytuacji na własnym podwórku.

9. przychodzenia do szefa z każdą drobnostką

Na początku to normalne, że się uczysz i nie chcesz popełnić błędu. Chociaż zawsze lepszym rozwiązaniem jest poproszenie o pomoc kolegów z zespołu. Kiedy już nabierasz doświadczenia, przychodzi taki moment jak w nauce jazdy na rowerze – trzeba się puścić. Jeśli nie potrafisz podjąć decyzji i cały czas czekasz na zielone światło, stawiasz pod znakiem zapytania swoje kompetencje. Będąc dobrym w tym co robisz, nie potrzebujesz czekać na potwierdzenie, że zrobiłeś dobrze.

10. oczekiwania na specjalne traktowanie

Jeśli cały czas szukasz uznania i demonstrowania tego ile znaczysz dla firmy, możesz doznać rozczarowania. Powiedziałabym wtedy, że warto popracować nad poczuciem własnej wartości zamiast szukać potwierdzenia bycia kimś wyjątkowym dla innych. Jeśli domagasz się od swojego szefa specjalnego traktowania i tego, by robił dla Ciebie wyjątki, zacznie unikać kontaktów z Tobą. A to nie wróży niczego dobrego.

Przeczytaj podobne wpisy:

One Thought to “Czego nie lubi Twój szef”

  1. zenek

    Mi się udało bo w oddziale, gdzie pracuje mam fajnego szefa. Wiadomo jest wymagający, w końcu taka praca, ale zawsze można się z nim dogadać.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.