Jak przetrwać z trudnymi ludźmi?

Nie wybieramy sobie współpracowników w pracy. Z pewnością masz w pracy chwile, gdy nie jest Ci po drodze z ludźmi, z którym pracujesz. Problem może mieć swoje źródło w różnicach w podejściu do problemów, osobowości czy stylu pracy. Albo po prostu nie zadziałała chemia. Jakikolwiek jest powód tej frustracji, jest kilka sposobów na to by poprawić współpracę i zminimalizować stres wynikający ze wzajemnych kontaktów. 

  1. Poznaj fakty. Zanim emocje wymkną się spod kontroli, dowiedz się jakie są fakty.  Nie upieraj się przy swoim zdaniu zanim nie upewnisz się, że zrobiłeś wszystko co trzeba i naprawdę nie masz sobie nic do zarzucenia.
  2. Zaangażuj innych. Jeśli dwie osoby tkwią w silnych emocjach lub konflikcie, zwykle zaangażowanie osób trzecich w rozmowę doprowadza do wyhamowania emocji. Bądź ostrożny z wyborem osób do arbitrażu – nie chodzi o to by szukać zwolenników jednej czy drugiej strony, ale by rozwiązać problem. To jest Twoim celem.
  3. Skieruj konwersację na drogę mailową. Trudniej jest się kłócić w mailach niż przez telefon. W rozmowie oddziaływuje na nas brzmienie głosu, jego ton czy ironia. Wiele komunikatów może zostać przez to wyolbrzymionych. Komunikowanie się poprzez e-mail wymaga jasności myśli i precyzji wypowiedzi. Jeśli w kopii maila jest jeszcze jakaś znacząca osoba, konwersacja ma dodatkowo obserwatora. To wycisza emocje.
  4. Zwróć się o pomoc do managera. Jeśli sam nie potrafisz uporać się z sytuacją, zwróć się o pomoc. Nikt nie lubi donosicieli, ale zyskasz w ten sposób sojusznika w kimś, kto ma władzę do tego by skorygować nieodpowiednie zachowania w firmie.
  5. Obierz strategię na przetrwanie. Czasem to najlepsze wyjście, by zachować się jak profesjonalista i odłożyć relacje na bok. To może pomóc zniwelować napięcie i skierować relację na tory biznesowe zamiast pielęgnowania osobistych animozji.
  6. Zmień stanowisko lub sposób pracy. Gdy osoba, z którą się nie dogadujesz to Twój najbliższy współpracownik, rozważ możliwość pracy z domu. Albo rozejrzyj się za możliwością zmiany działu czy oddziału firmy, w którym pracujesz. A może wystarczy tylko praca w innym pokoju? Albo skierowanie komunikacji przez maila zamiast uzgadniania wszystkiego na telefon?
  7. Nie plotkuj. Przez chwilę możesz poczuć się dobrze, bo plotkowanie scala grupę, ale w dłuższej perspektywie może to Ci przynieść więcej szkody niż zysków. Jeśli już musisz o kimś opowiadać, mów o osobach, których nikt w firmie nie zna, a nie współpracownikach. Przekręcone historie o tym kto co o kim powiedział zawsze wcześniej czy później dochodzą do ich bohatera. I nic tak nie rujnuje relacji jak plotki i pomówienia. Jeśli bawiłeś się kiedyś w głuchy telefon, to wiesz o czym mówię.
  8. Uważaj na to co mówisz. Nie chlap językiem na prawo i lewo. Zachowaj umiar w swoich komentarzach. To pozwoli Ci uniknąć zarzutów, że chciałeś powiedzieć coś więcej niż powiedziałeś.
  9. Nie izoluj się od innych. Jeśli z niechęci do angażowania się w firmowe klany i koterie postanowisz w ogóle w nic się nie angażować, możesz zostać odrzucony przez wszystkich. Ludzie stronią od tych, o których nic nie wiedzą. Boją się ich, bo nie wiedzą co o nich myśleć i dlatego ich unikają. Podtrzymywanie towarzyskich rozmów w czasie przerwy na lunch daje ludziom sygnał, że jesteś żywą istotą.
  10. ….???… Jaki jest Twój własny sposób na okiełznanie trudnych relacji w pracy? Podziel się swoim komentarzem poniżej.

 

Przeczytaj podobne wpisy:

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.