Odejść z klasą

1. Zanim złożysz oficjalne wypowiedzenie w dziale personalnym, uprzedź o tym ruchu swojego szefa. Bez względu na to jak Ci się z nim pracuje, warto aby dowiedział się o Twoim wypowiedzeniu od Ciebie, a nie HRu.

2. Jeśli zależy Ci na skróceniu okresu wypowiedzenia, negocjuj. Nic nie tracisz pytając o możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy, a możesz zyskać.

3. Ustal sposób rozliczenia niewykorzystanego urlopu – wykorzystasz go w naturze na wypowiedzeniu czy dostaniesz za niego wypłacony ekwiwalent?

4. Usuń swoje osobiste pliki z komputera i zabierz do domu rzeczy osobiste jeszcze przed złożeniem wypowiedzenia. Niektórzy pracodawcy stosują politykę zwolnienia ze świadczenia pracy na wypowiedzeniu, gdy mają podejrzenie że obecność słabo zaangażowanego pracownika może przynieść firmie więcej szkody niż pożytku. Jeśli nie jesteś pewny, jak pracodawca zareaguje na Twoje wypowiedzenie, przygotuj się na szybką ewakuację z biura.

5. Mów o swoim pracodawcy dobrze. Nie ma człowieka tak złego, aby nie można było czegoś się od niego nauczyć. Podziękuj więc za to, czego się w obecnej firmie nauczyłeś. I zrób wszystko, aby nie brzmiało to sarkastycznie. Nigdy nie wiesz, kiedy się spotkacie następnym razem. A naprawdę, wierz mi – świat jest zaskakująco mały!

6. Poinformuj o swoim odejściu partnerów w biznesie – klientów, dostawców, współpracowników z innych działów, tak by mogli się do niego przygotować. Tam gdzie możesz zaaranżuj spotkania i przedstaw swojego następcę.

7. Zrób listę spraw w toku – nad czym pracujesz, z kim współpracujesz, jakie masz terminy. To ułatwi pracę osobie, która przyjdzie po Tobie. Ktoś Ci się kiedyś odwdzięczy w podobny sposób.

8. Pracuj pilnie do ostatniego dnia. Ludzie mogą myśleć, że Twoje zaangażowanie jest zerowe, bo wkrótce znikasz. Udowodnij, że są w błędzie. Wspomnienie Twoich ostatnich dni pracy zostanie długo w pamięci Twoich współpacowników. I może zaważyć na tym jaką opinię usłyszy o Tobie ktoś, kto  zadzwoni z pytaniem o referencje.

9. Sprawdź status swoich zobowiązań wobec pracodawcy: umowy o zakazie konkurencji, umowy szkoleniowe, w których zobowiązywałeś się do przepracowania w firmie określonego czasu w zamian za dofinansowanie szkolenia czy studiów, a także pożyczki z ZFŚS.

10. Przygotuj się na splin. W pracy spędzamy 1/3 życia, pracoholicy nawet 1/2. To normalne, że wrosłeś w to środowisko i przyzwyczaiłeś się do ludzi. Niech to jednak nie psuje Ci radości z podjęcia nowych wyzwań, jakie czekają na Ciebie w nowym miejscu pracy.

11. Nigdy nie szantażuj, że odjedziesz, kiedy jeszcze nie jesteś tego pewny. Jeśli dostałeś ofertę lepszej pracy, nie wykorzystuj tego jako karty przetargowej przy staraniu się o podwyżkę. Bądź uczciwy wobec nowego pracodawcy, bo wieść o Twoim zagraniu szybko rozniesie się w branży. Nigdy nie wiesz czy Twój obecny szef nie spotka się z Twoim niedoszłym szefem na konferencji branżowej i Twoje nazwisko nie wypłynie w tym niezbyt dobrym kontekście.

12. Zostaw po sobie dobre wspomnienie i bądź miły dla ludzi. Nic nie wskórasz wygarniając im na koniec co o nich myślisz. Nawet jeśli to zrobisz, prawdopodobnie i tak nic się w tej firmie nie zmieni. Na Twoim miejscu nie liczyłabym na to, że „przemowa końcowa” doprowadzi Twoją byłą już firmę do zbawienia.

Przeczytaj podobne wpisy:

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.