Ten okropny networking:)

Słyszałeś to pewnie wiele razy: utrzymywanie kontaktów z rówieśnikami ze szkoły czy studiów, a potem z pracy, może się bardzo opłacić Twojej karierze. Wiele wakatów nie pojawia się w Internecie, bo nie musi – zostają szybko obsadzone przez rekomendowane osoby. Dotarcie do właściwej osoby w firmie może oznaczać dla Ciebie otrzymanie lub nie otrzymanie danej pracy. 

Niektórzy nie mają naturalnego daru do nawiązywania i podtrzymywania kontaktów społecznych i pytają mnie jak budować swoją sieć kontaktów. Nie jest to trudne i każdy może się tego nauczyć, co nie zmienia faktu, że wymaga to nieco zaangażowania i pracy. Co więc warto robić?

1. Zapamiętuj imiona i nazwiska ludzi

Najpiękniejszym słowem świata dla mojego ucha jest moje imię, a dla Twojego -Twoje. Zapamiętywanie imion otworzy Ci drzwi do ludzkich serc. Zrobisz tym na nich ogromne wrażenie.

2. Z szacunkiem obchodź się z wizytówkami

Wiele osób traktuje wymianę wizytówek jako zbędny rytuał, który należy po prostu szybko odbębnić i zapomnieć. Niektórzy nie poświęcają nawet 3 sekund na to by przeczytać wizytówkę, czyli dowiedzieć się czegoś więcej na temat swojego rozmówcy. Inni – o zgrozo – nawet się nią bawią!

3. Zbieraj wizytówki i rób na nich osobiste notatki

Nie wiem jak Ty, ale ja mam masę wizytówek ludzi, których ani nie pamiętam, ani nie mogę przypomnieć sobie okoliczności, w jakich ich poznałam. Gdybym napisała na odwrocie wizytówki kilka słów o poznanej osobie, datę i miejsce spotkania, nie miałabym teraz takich problemów. Wiele osób udałoby się zachować w pamięci a gdybym chciała do nich zadzwonić, mogłabym powołać się na okoliczność naszego spotkania. Czyż nie brzmiałoby to bardziej wiarygodnie?

4. Potrzymuj kontakty społeczne zawsze

Ludzie nie lubią być traktowani instrumentalnie. Jeśli masz sieć kontaktów, pamiętaj o niej nie tylko wtedy gdy nie masz pracy. Bądź w kontakcie zawsze, nie tylko wtedy gdy jesteś w potrzebie.  

5. Korzystaj z mediów społecznościowych

Nawet jeśli to nie jest „Twoja bajka”, bądź obecny na Facebooku czy Goldenline (NK jest passe, to o niej nie piszęJ) . Gdy już założyłeś profil na GL czy LinkedIn, aktualizuj go przy każdej zmianie pracy. Zadbaj także o aktualność swoich danych kontaktowych, aby była szansa dodzwonienia się do Ciebie. Nie podawaj w nim adresu email, do którego nigdy nie zaglądasz!

6. Nie tylko bierz, ale także dawaj

Pomaganie innym nic nie kosztuje. Zawsze korzystaj z okazji, by komuś pomóc. Prześlij dalej CV czy zapytaj o wakat w swojej firmie. To kiedyś do Ciebie wróci. 

7. Gdy uczestniczysz w konferencji czy seminarium branżowym poproś znajomych o przedstawienie Cię innym osobom

Jeśli masz problem z tym, by w przerwie nawiązać kontakt z nieznajomym,  poproś osobę, którą już znasz aby Cię przedstawiła. Albo sam podejdź do grupy, przedstaw się pierwszej osobie i nawiąż rozmowę.

Możesz także skomentować wydarzenie w którym uczestniczycie, serwis hotelowy, lunch, pogodę czy otoczenie. Te banalnie proste tematy są dobre do nawiązania więzi z drugim człowiekiem, który może mieć podobne do Twoich odczucia. Kiedy nawiążesz tą krótką wymianę zdań, przestaw się… i już masz znajomość zawartą.

8. Szukaj powiązań

Niektórzy mają program nastawiony na szukanie różnic, inni podobieństw. Ten drugi jest zdecydowanie lepszy do nawiązywania kontaktów. Najbardziej bezpieczne tematy to rodzinne miasto, szkoła czy znajomi. Im więc wspólnych tematów znajdziesz, tym lepiej. 

A więc wpraw kontakty w ruch!

 

Przeczytaj podobne wpisy:

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.