Wysoka premia demotywuje?
Dlaczego wysoka premia demotywuje zamiast motywować?
Na to pytanie odpowiadają przeprowadzone niedawno badania, które nie pozostawiają złudzeń: perspektywa wysokiej nagrody obniża rezultaty pracy ludzi działających pod presją jej nieotrzymania, w porównaniu do tych, którzy walczą o małą czy średnią nagrodę.
Do takiego wniosku doszli amerykańscy badacze, po przeprowadzeniu serii eksperymentów w Indiach.
Grupom ochotników przydzielano do wykonania 6 różnych zadań, które wymagały częściowo zręczności, częściowo pamięci. Zadania dla wszystkich grup były takie same, różniła je tylko obiecana nagroda – wysoka, średnia i niska. Wbrew oczekiwaniom, wraz ze wzrostem wynagrodzenia – najwyższe stanowiło średnia miesięczna pensja – rezultaty znacznie spadały. Naukowcy wytłumaczyli to faktem, że wraz ze wzrostem nagrody rośnie także nerwowość związana z myśleniem o pieniądzach, co powoduje obniżenie wyników.
Do takich samych wniosków doszli badacze powtarzając podobne badania w USA na studentach. 24 uczestników rozwiązywało zadania umysłowe (zapełniania matryc właściwymi liczbami) oraz fizyczne (wydrukowanie w określonym czasie dwóch liter). W zależności od wydajności mieli otrzymać nagrodę od 0 do 30 dolarów oraz od 0 do 300 dol. Wyniki potwierdziły wnioski z poprzedniego eksperymentu – efektywność wykonywania zadań umysłowych jest znacznie obniżona gdy w grę wchodzą duże pieniądze. Co ciekawe – odwrotne proporcjonalność występuję przy realizacji zadań fizycznych (drukowanie) – tam efektywność wzrasta wraz z wysokością nagrody.
Pod znakiem zapytania stoi więc zasadność motywowania pracowników umysłowych wysokimi premiami – skoro poziom stresu towarzyszący wykonywaniu zadań obniża skuteczność ich działania.
Jak zawsze, czekam na Twój komentarz.