Wysoka premia demotywuje?

Dlaczego wysoka premia demotywuje zamiast motywować?

Na to pytanie odpowiadają przeprowadzone niedawno badania, które nie pozostawiają złudzeń: perspektywa wysokiej nagrody obniża rezultaty pracy ludzi działających pod presją jej nieotrzymania,  w porównaniu do tych, którzy walczą o małą czy średnią nagrodę.

Do takiego wniosku doszli amerykańscy badacze, po przeprowadzeniu serii eksperymentów w Indiach.

Grupom ochotników przydzielano do wykonania 6 różnych zadań, które wymagały częściowo zręczności, częściowo pamięci. Zadania dla wszystkich grup były takie same, różniła je tylko obiecana nagroda – wysoka, średnia i niska. Wbrew oczekiwaniom, wraz ze wzrostem wynagrodzenia – najwyższe stanowiło średnia miesięczna pensja – rezultaty znacznie spadały. Naukowcy wytłumaczyli to faktem, że wraz ze wzrostem nagrody rośnie także nerwowość związana z myśleniem o pieniądzach, co powoduje obniżenie wyników.

Do takich samych wniosków doszli badacze powtarzając podobne badania w USA na studentach. 24 uczestników rozwiązywało zadania umysłowe (zapełniania matryc właściwymi liczbami) oraz  fizyczne (wydrukowanie w określonym czasie dwóch liter). W zależności od wydajności mieli otrzymać nagrodę od 0 do 30 dolarów oraz od 0 do 300 dol. Wyniki potwierdziły wnioski z poprzedniego eksperymentu – efektywność wykonywania zadań umysłowych jest znacznie obniżona gdy w grę wchodzą duże pieniądze. Co ciekawe – odwrotne proporcjonalność występuję przy realizacji zadań fizycznych (drukowanie) – tam efektywność wzrasta wraz z wysokością nagrody.

Pod znakiem zapytania stoi więc zasadność motywowania pracowników umysłowych wysokimi premiami – skoro poziom stresu towarzyszący wykonywaniu zadań obniża skuteczność ich działania.

Jak zawsze, czekam na Twój komentarz.


Zaproszenie do Akademii Bogatego Człowieka


Zapraszam Cię do Akademii Bogatego CzłowiekaSkoro dotarłeś aż tutaj, zapraszam Cię do dokonania jeszcze jednego odkrycia. Za chwilę (jeszcze przed oficjalną premierą) otrzymasz link do naszego najnowszego projektu. Dzięki niemu znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak mądrzej zarabiać, jak zdobyć lepszą pracę, jak awansować i dostać podwyżkę, jak odkryć i zrealizować własne pomysły na biznes, jak monetyzować swoją wiedzę, jak zacząć skutecznie inwestować i zarządzać zarobionymi pieniędzmi i co najważniejsze: jak prowadzić bogate życie.

Akademia Bogatego Człowieka, bo o niej piszę, to społeczność pozytywnych ludzi, którzy wierzą, że prowadzenie bogatego życia to wynik decyzji i konsekwentnego działania, a nie tylko ilości zarabianych pieniędzy. Ponieważ czytasz mojego bloga, z pewnością zależy Ci na tym aby więcej zarabiać i cieszyć się bogatym życiem.

W Akademii Bogatego Człowieka premiujemy ludzi potrafiących się zaangażować i podejmować szybkie decyzję. Dlatego też zapisz się na listę informacyjną AKADEMII BOGATEGO CZŁOWIEKA już teraz, jeszcze przed jej premierą.

Tak, jestem zainteresowany Akademią Bogatego Człowieka


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *