Coaching Kariery

Angelika Śniegocka, certyfikowany coach ICC Co mam zrobić, aby w końcu udało mi się ruszyć z miejsca?” Jeśli zadajesz sobie właśnie takie pytanie, to znaczy, że dobrze trafiłeś. Coaching kariery jest dla Ciebie.

Trafiają do mnie często osoby, które pomimo usilnych starań nie są w stanie wybić się zawodowo lub zmienić pracy na lepszą. Pomagam takim osobom, udzielając konsultacji przez przez Skype, po wcześniejszej analizie CV i ogłoszeń, na które aplikują.

To daje pierwsze wyobrażenie o ich celach zawodowych. Podczas konsultacji zadaję kilka pytań, które pomagają nam doprecyzować ich marzenia i aspiracje..i zwykle już na tym etapie pojawiają się pierwsze oznaki planowania porażki.

Kiedyś bardzo poruszyły mnie słowa Steve’a Jobsa. Są one tak wymowne, że nie można przejść obok nich obojętnie:

„Twój czas jest ograniczony. Nie zmarnuj go żyjąc życiem kogoś innego”.

No właśnie. Wielu z moich klientów, którzy chcieli skorzystać jedynie z konsultacji CV, nawet nie miało świadomości tego, że żyją scenariuszami innych osób. Ubiegają się o nie swoje role i dziwią się, że nie osiągają sukcesu.

Głęboko wierzę w to, że zewnętrzny świat materializuje nasze myśli. Brzmi to trochę jak magia, ale zapewniam Cię, że nie o kolejny sekret tutaj chodzi (jeśli wiesz jaki SEKRET mam na myśli). Chodzi o to, że nasze wewnętrzne bariery i ograniczenia promieniują na zewnątrz, i są przez innych odczuwane.

A czy Ty zastanawiałeś / zastanawiałaś się kiedyś dlaczego szukasz takiego a nie innego zajęcia?

Jeśli jesteś w sytuacji, że nie jesteś w stanie zmienić miejsca pracy, to jest to pewnego rodzaju symptom, skutek czegoś. CV oczywiście ma duże znaczenie i może stanowić konkretne ograniczenie w znalezieniu dobrej pracy. Tym bardziej, że im wyżej tym trudniej jest się przebić.

Ale jeszcze większe, moim zdaniem, znaczenie ma to ograniczenie, którego nie widać – gremlin, który jest w Twojej głowie. Twoja podświadomość będzie bojkotować Twoje dążenia do wybicia się. I będzie to miało miejsce dopóty, dopóki nie obierzesz jednej z dwóch dróg – zmienisz swoją drogę zawodową na taką, który będzie pozostawać w zgodzie z Tobą LUB rozstaniesz się ze swoimi przekonaniami na temat rynku pracy, kariery, ludzi czy samego stanowiska. Wygląda to na niezłe wyzwanie, prawda?

Czy jesteś w stanie sam sobie z nim poradzić? To zależy. Czasem tak, lecz często diagnoza Twojego ograniczenia wymagać będzie pomocy doświadczonego coacha, gdyż Ty sam na co dzień pływasz w tej „zupie” i nie potrafisz sam siebie zaskoczyć pytaniem, po którym wszystko staje się jasne, aż chce się westchnąć „dlaczego ja wcześniej na to nie wpadłem…”

Takie efekty [WOW!] często zdarzają się podczas sesji coachingu i słychać wręcz wtedy charakterystyczny „klik”. Znaczy to, że pytanie trafiło na podatny grunt.

To, co możesz zrobić na początek, samodzielnie, już TERAZ to wykonać poniższe, proste ćwiczenie, które proponuję moim klientom podczas coachingu. Najczęściej takim klientom, którzy nie są do końca przekonani co chcieliby w życiu robić i sprawdzają różne opcje. Nie trzeba kupować samolotu, aby się nim przelecieć. Tak więc jeśli chcesz odnaleźć swoje zawodowe miejsce, zapraszam Cię do wykonania poniższego ćwiczenia:

 1. Wypisz wszystkie zawody, o których myślisz, że mogą Ci się podobać.

 2. Wyszukaj w Internecie po 10 ofert pracy na każde ze stanowisk.

 3. Na podstawie 10 ofert na pierwsze upatrzone stanowisko, stwórz listę zadań i oczekiwań pracodawców wobec idealnego kandydata.

 

Kiedy skończysz, zrób to dla kolejnych stanowisk.

Zadania: ……………………..

Oczekiwania: ………………


 1. Postaw „+” przy każdym zadaniu i oczekiwaniu, które Ci odpowiada i „–” przy tym, które Ci nie odpowiada. Dokonaj analizy dla każdego ze stanowisk.

 2. Jeśli na tym etapie nie dokonałeś naturalnej eliminacji interesujących Cię ofert, poszukaj na GodlenLine / forach i grupach dyskusyjnych przedstawicieli wybranych zawodów i zadaj im pytania:

 

  • Jakie są plusy stanowiska, które zajmujesz?

  • Jakie są minusy stanowiska, które zajmujesz?

  • Co zrobiłbyś dzisiaj inaczej, zaczynając od początku swoją karierę?

 

Jeżeli z jakiegoś powodu czujesz jednak, że to ćwiczenie nie rozwiąże Twoich problemów z brakiem rozwoju jako managera i jest Ci niezbędna pomoc doświadczonego coacha, napisz do mnie, korzystając z formularza kontaktowego.

Zapraszam,

Angelika Śniegocka, Coach ICC

____________________________________________

  Wpisz swoje Imię i Nazwisko (wymagane)

  Wpisz swój adres e-mail (wymagane)

  Opisz krótko Twój największy problem związany z zarządzaniem karierą lub zarządzaniem zespołem:  Administratorem Twoich danych osobowych będzie Angelika Śniegocka, 40-055 Katowice, ul. Poniatowskiego 14c/1, e-mail: politykaprywatnosci ( małpa ) odzeradomaangera.pl. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

  %d bloggers like this: