Jak zapobiegać plotkom?

Plotki są nieodłącznym elementem w każdej pracy. Sieją najczęściej niepewność i strach wśród pracowników. Tworzą uprzedzenia do przełożonych. Często jest tak, że zanim ktoś złoży aplikację w wewnętrznym procesie rekrutacji na jakieś stanowisko, przychodzi upewnić się u kogo jest wakat. Nawet jeśli nie zna przełożonego, nigdy z nim nie rozmawiał, a usłyszał od kogoś że jest autorytarny albo emocjonalnie podchodzi do pracy, to już nie chce u niego pracować.

Z powodu plotek ludzie ulegają lękom czy uprzedzeniom, które w efekcie szkodzą ich karierze. Bo jeśli ktoś rezygnuje z rozwijania swojej kariery tylko dlatego, że uległ zasłyszanej od  jednej osoby opinii, to tak naprawdę ogranicza sobie możliwość rozwoju zawodowego.

Z drugiej strony plotka pełni w ten sposób funkcję regulującą w organizacji. Zwykle plotkujemy o tych, którzy odstają od reszty czyli nie przestrzegają obowiązującego kanonu zachowań. Szef, który nie chce paść ofiarą plotki, powinien stale podnosić standardy swoje pracy, aby nie zasłużyć na opinię przełożonego, dla którego nikt nie chce pracować.

 Plotek nie można odgórnie zakazać, a można im zapobiegać? Najlepszym sposobem na plotki jest otwarta, bezpośrednia komunikacja. Jeśli jesteś szefem, na którego temat ludzie plotkują, prawdopodobnie przekazujesz swoim pracownikom za mało informacji. Doinformowani pracownicy nie mają potrzeby szeptać po kątach na Twój temat, bo otrzymują od Ciebie wystarczająco informacji. Jeśli nie otrzymują, wówczas zaczynają snuć domysły. Plotki można ukrócić dostarczając pracownikom wiarygodnej informacji na temat tego co się dzieje w firmie, a także na temat swoich oczekiwań.

 Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wygłoś dla swoich podwładnych expose, w którym jasno określisz swoje oczekiwania. Nawet jeśli zarządzasz swoim zespołem od 5 lat, nigdy nie jest za późno na przypomnienie zachowań, które będziesz nagradzać i karać. To tworzy w Twoim zespole atmosferę zaufania i otwartości, a wraz z nią zanika tendencja do szeptania.


Zaproszenie do Akademii Bogatego Człowieka


Zapraszam Cię do Akademii Bogatego CzłowiekaSkoro dotarłeś aż tutaj, zapraszam Cię do dokonania jeszcze jednego odkrycia. Za chwilę (jeszcze przed oficjalną premierą) otrzymasz link do naszego najnowszego projektu. Dzięki niemu znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak mądrzej zarabiać, jak zdobyć lepszą pracę, jak awansować i dostać podwyżkę, jak odkryć i zrealizować własne pomysły na biznes, jak monetyzować swoją wiedzę, jak zacząć skutecznie inwestować i zarządzać zarobionymi pieniędzmi i co najważniejsze: jak prowadzić bogate życie.

Akademia Bogatego Człowieka, bo o niej piszę, to społeczność pozytywnych ludzi, którzy wierzą, że prowadzenie bogatego życia to wynik decyzji i konsekwentnego działania, a nie tylko ilości zarabianych pieniędzy. Ponieważ czytasz mojego bloga, z pewnością zależy Ci na tym aby więcej zarabiać i cieszyć się bogatym życiem.

W Akademii Bogatego Człowieka premiujemy ludzi potrafiących się zaangażować i podejmować szybkie decyzję. Dlatego też zapisz się na listę informacyjną AKADEMII BOGATEGO CZŁOWIEKA już teraz, jeszcze przed jej premierą.

Tak, jestem zainteresowany Akademią Bogatego Człowieka


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *