Problem z podejmowaniem decyzji

Rafał zadał mi pytanie:

Czy osoba znająca swoja wadę jaką jest niepewność siebie (podejmowania decyzji) może zostać dobrym managerem? Nad czym należy pracować, aby zminimalizować te wadę i osiągnąć zamierzony cel?

Rafale, jestem głęboko przekonana, że osoba mająca trudności z podejmowanie decyzji nie powinna zasiadać na fotelu managera. Główne zadanie managera to rozwiązywanie problemów jakie pojawiają się w zarządzanym przez niego kawałku biznesu. Nie wyobrażam sobie, że ktoś może to robić, jeśli nie potrafi podjąć decyzji czy iść w prawo czy w lewo albo nie radzi sobie emocjonalnie z przyjęciem odpowiedzialności za skutki swoich decyzji.

Na coachingu kariery zdarza mi się pracować z managerami, którzy mają problem z podejmowaniem decyzji. Zżera ich wewnętrzna niepewność czy dobrze zrobili i ze wszystkim biegają do przełożonego. Wyznaczam im wtedy zadanie podobne do tego – jeśli pod koniec dnia nie będziesz potrafił podjąć decyzji, rzucaj monetą.

To proste zadanie zwykle pomaga im uświadomić sobie, że nie jest do końca prawdą, że nie wiedzą co robić. Boją zdać się na ślepy los i podejmują decyzję przed końcem dnia. Czyli właściwe rozwiązanie jednak istnieje.

Niektórzy natomiast w wyniku tego ćwiczenia przekonują się, że nawet jeśli zdają się na ślepy los, to i tak.. żyją. Może to być bardzo twórcze odkrycie, zwłaszcza wtedy gdy wydaje nam się, że od naszych decyzji zależą losy całej firmy i że mają one wiekopomny wpływ na pokolenia. Uświadomienie sobie, że jestem małym trybikiem w machinie Wszechświata pomaga nabrać do siebie właściwego dystansu. Jak również danie sobie prawa do popełniania błędów. Tylko ten, kto nic nie robi, nie popełnia błędów – ale tylko głupiec popełnia ten sam błąd dwa razy. Niech więc tam maksyma prowadzi Cię przez zawodowe życie.

Przeczytaj podobne wpisy:

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: