Zwycięski zespół czyli jaki?

Mówi się, że lider jest tak dobry jak jego zespół. Wszyscy wiemy przecież, że za sukcesem himalaisty, który zdobywa Koronę Himalajów, sukcesem Billa Gates’a czy Jacka Welch’a stoją inni ludzi – zespół, który zbudowali. Nikt nie jest samoistną wyspą i nie osiąga szczytów samotnie. Chociaż jeden zwycięzca wypina pierś do orderu, to za jego sukcesem stoją ludzie – zespół, który go wspierał i przyczynił się do realizacji celów.

Co więc cechuje zwycięski zespół?

Osiąganie celów.  To najważniejsze zadanie dla zespołów. Aby było to możliwe, zespół powinien być spójny, poczuwający się do odpowiedzialności i kompetentny. Spójny zespół znaczy znacznie więcej niż suma pojedynczych jednostek. W spójności rodzi się synergia działania, wtedy gdy członkowie zespołu budują sukces na swoich mocnych stronach i wzajemnie się uzupełniają zamiast konkurowania ze sobą. W niespójnych zespołach trzeba spędzać czas na niekończących się spotkaniach po to by wszystko uzgodnić. Gdy z kolei zespół bierze na siebie odpowiedzialność, sam motywuje się do działania i wyznacza cele. Nie trzeba nad nim stać z kijem, poganiać i kontrolować.

Innowacyjność działania. Najlepsze zespoły doskonalą się poprzez innowacyjne działania. To szczególnie ważne w dobie globalizacji i Internetu, gdy przewagę konkurencyjną zdobywa się będąc w czymś pierwszym, zanim za chwilę wszyscy to skopiują.

Dobra atmosfera. W pracy spędzamy więcej czasu niż w domu, więc dlaczego nie miałoby nam tam być równie dobrze? Tylko zespoły w których jest dobra atmosfera są w stanie przetrwać. W przeciwnym wypadku ludzie będą z nich uciekać.

I choć wymieniłam dobrą atmosferę jako cechę zwycięskich zespołów na końcu, mogę powiedzieć, że jest to conditio sine qua non  do tego by mogły wydarzyć się dwa pozostałe, czyli osiąganie celów i innowacyjność. 

Może teraz zastanawiasz się w jaki sposób zbudować taki zespół? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym wpisie:)

Przeczytaj podobne wpisy:

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: