Dobry nie awansuje?

Czy to prawda „Jak jesteś dobry w tym co robisz to nigdy cię nie awansują bo kto wykona lepiej twoją prace niż ty?” Jeżeli tak to w jaki sposób nadal wykonując swoje obowiązki mogę zostać awansowany na managera?

Hmm, baaardzo ciekawe pytanie. I odpowiem coś bardzo niepopularnego – „to zależy”. Zależy od kilku czynników – przełożonego, kultury organizacyjnej i odpowiedniego czasu.

Od przełożonego – bo awans dobrego pracownika to dla szefa zawsze problem. Tak jak piszesz – jeśli jesteś dobry w tym co robisz, to czy ktoś inny wykona tak dobrze jak Ty tą pracę? Niektórzy szefowie zauważają ten syndrom u siebie i z nim walczą. Ale nie powinni w tej walce pozostawać samotni.

Z pomocą powinna im przyjść kultura organizacyjna firmy, która uczy managerów szerokiego spojrzenia na organizację. Dobra firma ma wdrożone narzędzia wspierające wychodzenie poza czubek swojego nosa czyli np. system wewnętrznych rekrutacji czy sukcesji. W wielu firmach funkcjonuje zwyczaj, że sam nie możesz awansować dopóki nie wychowasz sobie następcy. Dlatego warto wyzwolić się z piętna bycia niezastąpionym, przekazywać innym swoją wiedzę i szkolić sobie następców. Wtedy i dla Ciebie otwiera się szansa pójścia wyżej.

Ostatni element tej układanki to odpowiedni czas na awans, który musi Ci sprzyjać. Powtarzam to często pracownikom w swojej firmie – nigdy nie jest tak, że każdy zawsze może być awansowany. Choć pracownikowi może być trudno zaakceptować taką prawdę – bo patrzy na to przez pryzmat swojego interesu – to zadaniem osób zarządzających firmą jest pogodzić interesy pracownika i biznesu. A w nim są lepsze i gorsze momenty do tego, by wyłączyć pracownika z jego dotychczasowych zadań. Moje doświadczenie uczy jednak, że dla cierpliwych ten czas zawsze nadchodzi, i to często szybciej niż się spodziewają.

Życzę powodzenia,

Angelika Śniegocka

P.S. Na koniec chciałabym jeszcze wspomnieć o najważniejszej rzeczy – jeśli źle wykonujesz swoje obowiązki, jest małą szansa, że zostaniesz awansowany. Bo Twój szef nie poleci Cię na nowe stanowisko. Piszę o tym tutaj


Zaproszenie do Akademii Bogatego Człowieka


Zapraszam Cię do Akademii Bogatego CzłowiekaSkoro dotarłeś aż tutaj, zapraszam Cię do dokonania jeszcze jednego odkrycia. Za chwilę (jeszcze przed oficjalną premierą) otrzymasz link do naszego najnowszego projektu. Dzięki niemu znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak mądrzej zarabiać, jak zdobyć lepszą pracę, jak awansować i dostać podwyżkę, jak odkryć i zrealizować własne pomysły na biznes, jak monetyzować swoją wiedzę, jak zacząć skutecznie inwestować i zarządzać zarobionymi pieniędzmi i co najważniejsze: jak prowadzić bogate życie.

Akademia Bogatego Człowieka, bo o niej piszę, to społeczność pozytywnych ludzi, którzy wierzą, że prowadzenie bogatego życia to wynik decyzji i konsekwentnego działania, a nie tylko ilości zarabianych pieniędzy. Ponieważ czytasz mojego bloga, z pewnością zależy Ci na tym aby więcej zarabiać i cieszyć się bogatym życiem.

W Akademii Bogatego Człowieka premiujemy ludzi potrafiących się zaangażować i podejmować szybkie decyzję. Dlatego też zapisz się na listę informacyjną AKADEMII BOGATEGO CZŁOWIEKA już teraz, jeszcze przed jej premierą.

Tak, jestem zainteresowany Akademią Bogatego Człowieka


  1. Stara prawda w zarządzaniu mówi, że należy się otaczać ludźmi lepszymi od siebie. Co do awansu, zazwyczaj nigdy nie ma idealnego momentu, ale mądry przełożony doceni dobrego pracownika i w końcu mu zaproponuje awans.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *