Jak odmówić kandydatowi do pracy?

Dość dużo osób pyta, jak odmówić przyjęcia oferty pracy, a Przemek zapytał w jaki sposób miło odmówić osobie, która nie nadaje się na stanowisko.

Polecam robić to mailowo, ale zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszyscy korzystają z Internetu. Podziękuj za udział w rekrutacji i nie tłumacz się. A jeśli przekazujesz informację telefonicznie, nie wdawaj się w dyskusje. Trudno jest managerowi, który nie ma odpowiedniego przygotowania psychologicznego przekazać feedback obcej osobie, z którą rozmawiał kilkanaście, czasem kilkadziesiąt minut w sposób, który jej nie urazi a co więcej –  pozwoli rozwinąć skrzydła. Tylko w takiej sytuacji widzę sens podawania wyjaśnienia dla swojej decyzji rekrutacyjnej. Decyduje się na to bardzo niewiele rekrutujących.

A najczęściej podawanym powodem jest: „zdecydowaliśmy się zatrudnić lepszego kandydata/z lepszymi kwalifikacjami”. Jest to jednak bardziej skutek niż przyczyna nie zatrudnienia kandydata, więc możesz sobie darować podawanie takiego „powodu” i poprzestać na przekazaniu decyzji. Spokojnie i bez emocji.

Przeczytaj podobne wpisy:

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d