18 sposobów na motywowanie
1. Docenianie zaangażowania
Nawet jeśli nie wszystko do końca się udało, doceniaj zaangażowanie pracownika i to co udało mu się zrobić. Nie szukaj potknięć, ale koncentruj się na małych sukcesach dnia codziennego. Nastaw swoje radary na wyłapywanie sukcesów, nie błędów.
2. Magiczne słowo dziękuję
Oczywiście pracownicy są wynagradzani za swoją pracę i to powinno im wynagrodzić wszystkie niegodności pozostawania w nadgodzinach czy niemożność spędzania weekendu z dziećmi gdy np. jest w firmie inwentaryzacja czy zamknięcie miesiąca. Ale pracownicy często czekają na zwykłe słowo dziękuję jako potwierdzenie, że ich szef docenia ich wysiłek i zaangażowanie.
3. Pochwały na forum zespołu
Nawet najbardziej skromne osoby nie mogą zaprzeczyć temu, że pochwały łechcą ambicję. Im więcej osób wie o sukcesie pracownika, tym bardziej czuje się on dowartościowany. Nie zakładaj więc z góry, że jest on taki skromny, iż na pewno nie chciałby wystąpić z szeregu i wystarczy mu Twoja pochwała przekazana w cztery oczy. Zdziwiłbyś się jak wielu skromnych ludzi w duchu marzy o tym, by świat dowiedział się o tym ile zrobili dla firmy.
4. Konkurs pracownik miesiąca
W każdej firmie nagradza się za realizację celów. Stwórz więc program dla najlepszych pracowników – ustal czytelne kryteria i nagrody. Może być to bon upominkowy, bilet do kina czy miesięczny abonament na parking. Ważne jest, by kryteria nagradzania były dla wszystkich jasne i by pracownicy czuli się tym konkursem zmotywowani do większego wysiłku. Jedną z części konkursu może być głosowanie pracowników na swojego kandydata. Często koledzy z zespołu widzą i wiedzą więcej niż ty.
5. Ściana sław
Hollywood ma swoją aleję gwiazd, Ty możesz stworzyć ścianę sław w swojej firmie ze zdjęciami najlepszych pracowników i stosownym opisem. Jest to alternatywa dla konkursu pracownik miesiąca lub jego uzupełnienie. Zadbaj o to, by każdy pracownik wiedział co musi zrobić, by znaleźć się na Ścianie Sław. Przyłóż także wagę do prawidłowej komunikacji, aby zawiśnięcie na ścianie (lub intranecie) było postrzegane jako prawdziwe wyróżnienie i prestiż A może telepraca?.
6. Elastyczny czas pracy
Polscy pracodawcy wciąż boją się pracy z domu, gdyż mają przekonanie, że pracownik nie pilnowany nie pracuje. Jeśli nie możesz wprowadzić dla swojego zespołu takiej formy pracy, bo nawet jeśli masz to pracy zdalnej pozytywne nastawienie to nie pozwala Ci na to charakter wykonywanej pracy, możesz wprowadzić ruchomy czas pracy. Elastyczność godzinowa w przychodzeniu do pracy (np. od 6.00 do 9.00) także daje pracownikom nieco swobody w dysponowaniu swoim czasem i pozwala na załatwienie urzędowych spraw czy wizytę u lekarza.
7. Dodatkowe godziny/dzień wolny od pracy
Jeśli nie masz akurat nawału pracy w dziale, możesz nagradzać najlepszych pracowników dodatkowym czasem wolnym. Niektóre firmy praktykują udzielanie dodatkowego dnia wolnego w urodziny. Twoi pracownicy na pewno to docenią, bo nie znajdą takiego dodatku do pensji w innych firmach.
8. Casual Fridays
Luźne piątki i nie tylko piątki, jeśli Twoi pracownicy nie spotykają się z klientami. Dla wielu ludzi, zwłaszcza młodych, strój jest wyrazem ich osobowości. Lepiej się czują mogąc ubrać to, co chcą niż to co każe im firma.
9. Razem po pracy
Każdy z nas lubi czuć się dobrze w pracy i po pracy. Wspólne spędzanie czasu przełamuje bariery organizacyjne, łagodzi animozje w zespole, pozwala poznać się z prywatnej strony. Współpracownicy stają się bliskimi znajomymi, dla których chce się przychodzić do pracy.
10. Wspólne świętowanie
Pamiętaj o dacie urodzin swoich pracowników czy jubileuszu rozpoczęcia pracy. Kup kwiaty dla młodej mamy z okazji narodzin dziecka, złóż życzenia z okazji zawarcia małżeństwa. Te drobne gesty pokazują, że widzisz w nim człowieka a nie narzędzie do realizacji celów firmy.
11. Pokój relaksu
W zależności od tego na co stawia się w Twojej firmie, może być to pokój z kanapą do krótkiego odpoczynku i telewizorem lub mała siłownia. Są także firmy, w których taki pokój wyłożony jest materacami po to by sfrustrowani pracownicy mogli w nie walić pięścią i wyładować się. Jeśli w Twojej firmie taki sposób odreagowania wydaje się konieczny, zanim zakupisz materace proponowałabym popracować nad kulturą organizacyjną firmy.
12. Miejsce parkingowe przed firmą
Któż nie chciałby niczym sam prezes wysiąść tuż pod drzwiami firmy, nie musząc iść 200 metrów od samochodu do budynku? Jeśli chcesz wyrazić swoją wdzięczność, możesz poprosić o przydział rotacyjnego miejsca parkingowego na parkingu lub oddać pracownikowi swoje własne.
13. Dobry przepływ informacji
Zamiast zżymać się na plotki zadbaj o to, by pracownicy dowiadywali się o wszystkim od Ciebie a nie pocztą pantoflową. Informuj więc na bieżąco o wszystkich sprawach, nawet jeśli wydaje Ci się, że jest to nieistotna z ich punktu widzenia informacja. Ludzie bardzo lubią być doinformowani a giełda informacyjna działa szybciej niż myślisz.
14. Dwustronna komunikacja
Nie tylko przekazuj informacje, ale także słuchaj. Swoje opinie już znasz, a słuchając innych dowiesz się co naprawdę myślą i z jakimi problemami stykają się w swojej pracy. Ty będziesz mieć informacje, a oni będą czuli się przez Ciebie docenieni.
15. Usamodzielnianie pracownika
Przekazanie decyzyjności pracownikowi jest wyrazem zaufania z Twojej strony. Wzmacnia jego zaangażowanie i odpowiedzialność za pracę, poczucie własnej wartości. Dlatego korzystaj często z tego potężnego narzędzia motywowania.
16. Rotacja stanowisk
Jeśli charakter pracy na to pozwala, pozwól swojemu pracownikowi poznać pracę innego działu. Daj mu szansę poznać inne stanowisko. Nie tylko nabędzie dzięki temu nowe umiejętności, ale przełamie stereotypowe myślenie na temat funkcjonowania innych działów firmy.
17. Nowy projekt
Pozwól zmierzyć się pracownikowi z nowymi zadaniami, ucz go nowych umiejętności, pozwalaj na samodzielność. Okażesz mu nie tylko swoje zaufanie, ale także pracownik będzie miał możliwość sprawdzenia się w nowej roli.Jak wspomniano wcześniej, za dobre wyniki można oferować pracownikowi dodatkowy dzień wolny. Jednak, gdy nie jest to możliwe, można zaproponować mu telepracę. Z jednej strony będzie wykonywał swoje obowiązki, z drugiej natomiast w dogodnym, wybranym przez niego miejscu. Czasami pracownicy decydują się na taką formę współpracy w zamian za nieznaczne obniżenie ich wynagrodzenia. Tego typu benefit często chętnie wybierany jest przez osoby mające wiele zobowiązań poza miejscem pracy. Pracodawca nie ponosi w związku z nim dodatkowych kosztów, natomiast pracownik ma szansę pogodzenia swoich obowiązków z życiem prywatnym. W ogromnej ilości przypadków przekłada się to na zwiększenie wkładu i starań pracownika w wykonywanie powierzonych zadań.
18. Bycie przykładem
Jeśli mówisz, że jest dużo pracy i trzeba przysiąść fałdów, bądź przykładem. Wspieraj swoim pracownikom w trudnych chwilach, pomagając im w ich pracy. Zyskasz tym samym u nich szacunek i sami się przekonają, że ich szef żadnej pracy się nie boi.