Najlepszy styl zarządzania

Stawiający pierwsze kroki managerowie szukają u mnie często odpowiedzi na pytanie jaki styl zarządzania obrać. Ci doświadczeni nie pytają, bo już wiedzą, że najlepszy styl zarządzania to zarządzanie sytuacyjne czyli adekwatne do sytuacji.

Chcąc odpowiedzieć na pytanie „Jaki jest najlepszy styl zarządzania” należałoby od razu zapytać dla kogo i w jakiej sytuacji?

Teorii na temat stylów zarządzania jest tyle ilu naukowców badających ten temat. Jeśli rozpatrujemy styl zarządzania pod kątem podejmowania decyzji i włączania w to innych, to będziemy mówić o stylu:

Autokraty – gdy manager nie pyta nikogo o zdanie tylko sam podejmuje decyzje

Autokraty „oświeconego”  – który zbiera od innych opinie i ostatecznie sam podejmuje decyzje

Konsultanta – konsultuje swoje pomysły ze współpracownikami i bierze pod uwagę ich opinie, a potem sam decyduje

Demokraty – który wywołuje wspólną dyskusję i bierze udział  w wypracowaniu decyzji, którą wszyscy uzgodnili

Nieingerującym – gdy manager oczekuje, by to zespół „się dogadał”, a sam nie bierze udziału w procesie decyzyjnym.

Każdy z tych stylów zarządzania ma swoje plusy oraz minusy i jest dobry lub zły w konkretnych sytuacjach. Aby zdecydować się na któryś z nich musisz poznać odpowiedzi na inne pytania:

  1. Jaki mam dostęp do informacji? – im więcej informacji tym podjęcie decyzji jest obarczone mniejszym ryzykiem
  2. Ile mam czasu na podjęcie decyzji? – najszybciej podejmiesz ją w stylu autorytarnym, zakładając że łatwo jest Ci się dogadać z samym sobą:)
  3. Jakie są kompetencje moich pracowników? – jeśli zwykle nie włączasz ich w proces podejmowania decyzji, mogą nie być do tego przyzwyczajeni a wtedy ich kompetencje w tym obszarze nie są zbyt rozwinięte
  4. Jaki jest stopień zaangażowania moich pracowników? – stosując demokratyczny styl zarządzania musisz ich zaangażować w proces podejmowania decyzji. To znacznie więcej niż wtedy, gdy tylko komunikujesz swoją decyzję, co nie wymaga z ich strony żadnego zaangażowania
  5. Jakim ryzykiem obarczona jest ta decyzja?  – samotni wojownicy najczęściej popełniają błędy, bo nie mają szansy na konfrontację swojego punktu widzenia z pomysłami innych. Istnieje także duże ryzyko, że ich decyzje nie zyskają poparcia, ponieważ zespół nie przyczynił się do wypracowania decyzji i się z nią nie utożsamia.

Jeśli chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami z zarządzania innymi, zostaw swój komentarz.


Zaproszenie do Akademii Bogatego Człowieka


Zapraszam Cię do Akademii Bogatego CzłowiekaSkoro dotarłeś aż tutaj, zapraszam Cię do dokonania jeszcze jednego odkrycia. Za chwilę (jeszcze przed oficjalną premierą) otrzymasz link do naszego najnowszego projektu. Dzięki niemu znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak mądrzej zarabiać, jak zdobyć lepszą pracę, jak awansować i dostać podwyżkę, jak odkryć i zrealizować własne pomysły na biznes, jak monetyzować swoją wiedzę, jak zacząć skutecznie inwestować i zarządzać zarobionymi pieniędzmi i co najważniejsze: jak prowadzić bogate życie.

Akademia Bogatego Człowieka, bo o niej piszę, to społeczność pozytywnych ludzi, którzy wierzą, że prowadzenie bogatego życia to wynik decyzji i konsekwentnego działania, a nie tylko ilości zarabianych pieniędzy. Ponieważ czytasz mojego bloga, z pewnością zależy Ci na tym aby więcej zarabiać i cieszyć się bogatym życiem.

W Akademii Bogatego Człowieka premiujemy ludzi potrafiących się zaangażować i podejmować szybkie decyzję. Dlatego też zapisz się na listę informacyjną AKADEMII BOGATEGO CZŁOWIEKA już teraz, jeszcze przed jej premierą.

Tak, jestem zainteresowany Akademią Bogatego Człowieka


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *