Kompetencje przyszłości

RozmowaRekrutacyjna.plWspomniani już przeze mnie w poście „Zawody przyszłości” eksperci Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w projekcie „Foresight kadr nowoczesnej gospodarki” zwrócili uwagę na coraz większe znaczenie kompetencji miękkich (zwłaszcza społecznych) w procesie pracy. To one decydują o sukcesie wykorzystania kompetencji „twardych”, takich jak specjalistyczna wiedza i umiejętności. Wśród najważniejszych kompetencji przyszłości wymieniono umiejętność funkcjonowania w otoczeniu międzynarodowym, umiejętność pracy w zespole ( i zarządzania nim), kreatywność przedsiębiorczość, zarządzanie wiedzą, kompetencje społeczne a także przekwalifikowalność i mobilność przestrzenną.

Już teraz obserwuje się coraz bardziej postępującą unifikację kompetencji oczekiwanych na poszczególnych stanowiskach pracy i zjawisko to będzie się nasilać. Wśród najważniejszych kompetencji potrzebnych wkrótce na każdym stanowisku pracy eksperci wymienili zdolność do przekwalifikowania się i mobilność, znajomość technologii informatycznych, znajomość języków obcych oraz umiejętność funkcjonowania w środowisku międzynarodowym.

Od osób kierujących innymi będzie oczekiwać się jeszcze więcej niż dzisiaj,  zwłaszcza obszarze takich umiejętności jak zarządzanie zespołem w sytuacjach zmiany i kryzysu oraz zarządzania specjalistami z różnych dziedzin, co już teraz ma ogromne znaczenie przy zarządzaniu zespołami projektowymi. Wraz z transformacją tradycyjnych struktur organizacyjnych w firmach i przechodzeniu na system pracy oparty na pracach grup projektowych zarządzanie specjalistami z różnych dziedzin stanie się podstawowym wymogiem.

Szybki rozwój wiedzy poskutkuje tym, że coraz mniej będzie się oczekiwało od pracownika konkretnej wiedzy (bo ta będzie się szybko dezaktualizować, a nowoczesne rozwiązania staną się własnością intelektualną firm i będzie niemożliwym mieć do nich dostęp przed podjęciem pracy), a najważniejszym stanie się posiadanie ugruntowanych podstaw w określonych dziedzinach. Specjaliści wyrokują, że podstawową taką dziedziną będzie matematyka, co nie jest dobrą wiadomością dla humanistów:).

Przeczytaj podobne wpisy:

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d