Kompetencje przyszłości

RozmowaRekrutacyjna.plWspomniani już przeze mnie w poście „Zawody przyszłości” eksperci Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w projekcie „Foresight kadr nowoczesnej gospodarki” zwrócili uwagę na coraz większe znaczenie kompetencji miękkich (zwłaszcza społecznych) w procesie pracy. To one decydują o sukcesie wykorzystania kompetencji „twardych”, takich jak specjalistyczna wiedza i umiejętności. Wśród najważniejszych kompetencji przyszłości wymieniono umiejętność funkcjonowania w otoczeniu międzynarodowym, umiejętność pracy w zespole ( i zarządzania nim), kreatywność przedsiębiorczość, zarządzanie wiedzą, kompetencje społeczne a także przekwalifikowalność i mobilność przestrzenną.

Już teraz obserwuje się coraz bardziej postępującą unifikację kompetencji oczekiwanych na poszczególnych stanowiskach pracy i zjawisko to będzie się nasilać. Wśród najważniejszych kompetencji potrzebnych wkrótce na każdym stanowisku pracy eksperci wymienili zdolność do przekwalifikowania się i mobilność, znajomość technologii informatycznych, znajomość języków obcych oraz umiejętność funkcjonowania w środowisku międzynarodowym.

Od osób kierujących innymi będzie oczekiwać się jeszcze więcej niż dzisiaj,  zwłaszcza obszarze takich umiejętności jak zarządzanie zespołem w sytuacjach zmiany i kryzysu oraz zarządzania specjalistami z różnych dziedzin, co już teraz ma ogromne znaczenie przy zarządzaniu zespołami projektowymi. Wraz z transformacją tradycyjnych struktur organizacyjnych w firmach i przechodzeniu na system pracy oparty na pracach grup projektowych zarządzanie specjalistami z różnych dziedzin stanie się podstawowym wymogiem.

Szybki rozwój wiedzy poskutkuje tym, że coraz mniej będzie się oczekiwało od pracownika konkretnej wiedzy (bo ta będzie się szybko dezaktualizować, a nowoczesne rozwiązania staną się własnością intelektualną firm i będzie niemożliwym mieć do nich dostęp przed podjęciem pracy), a najważniejszym stanie się posiadanie ugruntowanych podstaw w określonych dziedzinach. Specjaliści wyrokują, że podstawową taką dziedziną będzie matematyka, co nie jest dobrą wiadomością dla humanistów:).


Zaproszenie do Akademii Bogatego Człowieka


Zapraszam Cię do Akademii Bogatego CzłowiekaSkoro dotarłeś aż tutaj, zapraszam Cię do dokonania jeszcze jednego odkrycia. Za chwilę (jeszcze przed oficjalną premierą) otrzymasz link do naszego najnowszego projektu. Dzięki niemu znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak mądrzej zarabiać, jak zdobyć lepszą pracę, jak awansować i dostać podwyżkę, jak odkryć i zrealizować własne pomysły na biznes, jak monetyzować swoją wiedzę, jak zacząć skutecznie inwestować i zarządzać zarobionymi pieniędzmi i co najważniejsze: jak prowadzić bogate życie.

Akademia Bogatego Człowieka, bo o niej piszę, to społeczność pozytywnych ludzi, którzy wierzą, że prowadzenie bogatego życia to wynik decyzji i konsekwentnego działania, a nie tylko ilości zarabianych pieniędzy. Ponieważ czytasz mojego bloga, z pewnością zależy Ci na tym aby więcej zarabiać i cieszyć się bogatym życiem.

W Akademii Bogatego Człowieka premiujemy ludzi potrafiących się zaangażować i podejmować szybkie decyzję. Dlatego też zapisz się na listę informacyjną AKADEMII BOGATEGO CZŁOWIEKA już teraz, jeszcze przed jej premierą.

Tak, jestem zainteresowany Akademią Bogatego Człowieka


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *