Brak doświadczenia i jak je zdobyć

Dostaję wiele pytań typu: „Pani Angeliko, co zrobić skoro nie mam doświadczenia w branży a wszyscy pracodawcy szukają osób z doświadczeniem? Skąd je wziąć?”. 

Podstawowa rada – nie siedzieć z założonymi rękami. Od siedzenia w domu jeszcze nikt nie nabrał doświadczenia. Jeśli nie masz pracy, za którą inni chcieliby Ci zapłacić, pracuj za darmo. Zdobycie doświadczenia jest Twoim priorytetem, potem będziesz myśleć o zarabianiu pieniędzy. 

Oto gdzie możesz zdobyć doświadczenie: 

wolontariat – nie musisz pracować w hospicjum ani w domu dziecka, by robić coś dobrego dla innych. Jest sporo zawodów, w których możesz udzielać porad za darmo lub świadczyć usługi nieodpłatnie. Zdobywasz w ten sposób doświadczenie, a to jest bezcenne. 

– organizacje branżowe – działając społecznie na rzecz organizacji dajesz się poznać od jak najlepszej strony. Inni, którzy obserwują Cię w działaniu mogą Ci pomóc znaleźć pracę. Widząc jak pracujesz mogą Cię komuś polecić. 

– staż – często nie wystarczy zapytać o staż w urzędzie pracy. Odwiedź kilka firm i sam poszukaj organizacji, która będzie chciała podjąć z Tobą współpracę. Jeśli nawet będzie to staż bezpłatny, będziesz miał szansę czegoś się nauczyć. 

– uczenie innych – przekazując innym swoją wiedzę sam się uczysz i utrwalasz swoje wiadomości. 

– prowadzenie konsultacji – darmowe konsultacje, doradztwo to także dobry sposób na zdobycie pierwszych doświadczeń. A także odkrycie, z jakimi tematami nie radzisz sobie dobrze i musisz się dokształcić. 

– freelancing – odwiedź stronę www.zlecenia.przez.net i poleć innym swoje usługi. Jeśli Twoja oferta będzie konkurencyjna cenowo, zdobędziesz pierwsze zlecenia i tak poszukiwane przez pracodawców doświadczenie.

Przeczytaj podobne wpisy:

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: