Jak uniknąć nieodpowiedniej pracy?
Czasem jest tak – pracujesz w jednej firmie przez 8, 10, 15 lat. Nie często zdarza się, by ludzie byli zatrudnieni w jednym miejscu przez tak długi czas. Znacznie częściej pracownicy odchodzą zanim osiągną 10-letni staż. Ekonomiczna niestałość, zmiany obejmujące pracowników, możliwości rozwoju, nowsze technologie wpływają na przebieg zatrudnienia, niemniej nadal można spotkać ludzi, którzy zaczynali pracę, gdy mieli 18 lat i nadal są w tym samym miejscu, choć mają teraz 48 czy 53 lata. Może jednak stać się tak, że twoje stanowisko zostaje zlikwidowane lub też zmiany w firmie stają się nie zniesienia. Wtedy jesteś zmuszony odejść.
Osoby, które były zatrudnione przez długi czas, odczuwają olbrzymi lęk przed bezrobociem, które jest dla nich czymś nieznanym. Uważasz, że Twoi przyjaciele będą myśleć, że jesteś leniwy, jeśli nie znajdziesz czegoś dobrego. Każdy powtarza ci, byś brał cokolwiek. Twoja odprawa praktycznie się skończyła. Obawiasz się tego, jak to będzie, jeśli dłużej będziesz na bezrobociu. Martwisz się, że taki stan będzie utrzymywać się miesiącami.
Przygotowałeś profesjonalnie swoje CV, przeprowadziłeś badanie, by znaleźć nowe możliwości, twój profil na LindedIn jest kompletny i jesteś przygotowany na rozmowę kwalifikacyjną.
W końcu udaje ci się zdobyć pracę. Ale wtedy okazuje się, że jesteś karmiony pustymi obietnicami przez trzy miesiące, pół roku. I to nie jest miejsce pracy, w którym chcesz zostać na dłużej. Pensja, która początkowo wydawała się niezła, zaczyna budzić wątpliwości. Opierała się na przewidywaniach, ale te zwiodły. Benefity uległy zmianie. Godzin pracy nagle stało się dużo więcej niż to było ustalone na rozmowie kwalifikacyjnej. Chcesz to zmienić. Ale czy powinieneś? Zdobycie nieodpowiedniej pracy stanowi problem dla Twojego CV i kariery zawodowej.
Twoje CV rozbrzmiewa życiowymi sukcesami i długoterminową pracą. Zmiana wydawała ci się właściwą rzeczą ale teraz nie możesz znaleźć niczego dobrego w swojej nowej firmie. Jeśli w poszukiwaniu pracy czujesz się jak słoń w składzie porcelany, a podejmowanie decyzji odbywa się w pośpiechu, możesz zrobić kolejny poważny błąd. Możesz zdobyć kolejną pracę, która wydaje się dobra, ale która skończy się w podobny sposób za 6-8 miesięcy. Wkrótce Twoje CV zmieni się z CV zawierającego przekonywującą ścieżkę kariery w takie, które okaże się chaotyczne, bo będziesz skakał od jednej złej pracy do drugiej.
Co powinieneś zrobić, by znaleźć odpowiednią dla siebie pracę?
Przede wszystkim nie pozwól, by strach kierował Twoimi decyzjami. Dzięki kontaktom z innymi osobami w sieci możesz dowiedzieć się o nowych możliwościach. Ale pamiętaj, że sieć to nie tylko LinkedIn. Jest to narzędzie, które może Ci pomóc, ale nie możesz ograniczać się tylko do niego. Włącz telefon, dzwoń po znajomych i poszukuj okazji, które są na ukrytym rynku pracy.
Szukaj nowych możliwości poza oczywistymi sposobami szukania pracy. Nie szukaj tam, gdzie szukają wszyscy i co może osiągnąć każdy chętny. Czytaj gazety w poszukiwaniu nowych, śmiałych przedsięwzięć, kolejnych kontaktów i biznesów. Przeszukuj za pomocą internetu spółki, by znaleźć nowe perspektywy dla siebie. Nie musisz korzystać tylko ze stron internetowych należących do tychże firm, szukaj informacji na portalach informacyjnych i gospodarczych.
Zdobądź informacje na temat pracodawcy od obecnych pracowników firmy. Spróbuj dowiedzieć się, co im się tam podoba i jak się czują w swojej pracy. Gdy wpiszesz w google hasło „jak się pracuje w…” trafisz na skarbnicę informacji.
Gdy jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej, rób notatki. Dzięki temu łatwiej uzmysłowisz sobie, co dana firma ma do zaoferowania. Zanim zgodzisz się podjąć pracę, poproś o to, by wszystkie ustalone warunki zostały podane na piśmie. Zwykle ustna umowa jest dobra, jednak dziś potrzebujesz czegoś lepszego. Dlatego upewnij się, że każda obietnica znalazła się na piśmie.
Podążając za powyższymi wskazówkami, będziesz mieć pewność, że Twoja nowa praca jest odpowiednia dla Ciebie. Przeskakiwanie do następnej roli zbyt szybko może oznaczać kolejne poszukiwania w niedalekiej przyszłości.