Brak doświadczenia na stanowisku kierowniczym
Jak przekonać do siebie pracodawcę, jeśli nie mam doświadczenia na stanowisku kierowniczym?
Takie pytania otrzymuję często.
Do znudzenia będę powtarzać przy każdej okazji o obowiązku mówieniu językiem korzyści pracodawcy. Teraz też powiem – wejdź w buty pracodawcy. Gdybyś miał do wyboru 5 kandydatów bez doświadczenia kierowniczego i miałbyś dać któremuś z nich tą jedną, jedyną szansę, jakimi kryteriami Ty byś się kierował?
To, czego najczęściej szukają pracodawcy w takim wypadku to kilkuletnie doświadczenie zawodowe, kompetencje osobowościowe i znajomość języka. Rzadko zdarza się więc, aby na stanowiska kierownicze byli przyjmowani świeżo upieczenia absolwenci. Paradoksalnie, większe oczekiwania wobec kandydatów mają małe i średnie firmy, a nie duże. Jest to spowodowane tym, że duże firmy dysponują większymi środkami na to, by zainwestować w kandydata i dalej go rozwijać. Małe nie mają zwykle na to ani czasu ani pieniędzy, dlatego kupują na rynku pracy gotową usługę, która ma rozwiązać problemy, z jakim boryka się ich firma.
Rozmawiając z Tobą rekrutujący szuka odpowiedzi na 4 najważniejsze pytania:
Czy posiadasz wystarczającą wiedzę i umiejętności?
Czy będziesz chciał wykorzystywać je w pracy?
Czy Twój system wartości jest zgodny z kulturą organizacyjną firmy?
Czy budżet tego stanowiska jest adekwatny do Twoich oczekiwań finansowych?
Jeśli chodzi o umiejętności, to oczekiwania różnią się w zależności od branży i sprecyzowane są zwykle wprost w ogłoszeniu o pracę. Najwięcej emocji wśród kandydatów budzą kompetencje osobowościowe. Specjaliście, który nie zajmował dotąd kierowniczego stanowiska czasem trudno wyobrazić sobie, o co może być na takiej rozmowie zapytany.
Po tym, co tu przeczytasz, nie będzie to już dla Ciebie zagadką. W tajemnicy powiem Ci, że rekrutujący wszystkich firm na świecie szukają u kandydatów na kierownicze stanowiska tych samych kompetencji, a są to:
Optymizm, zaangażowanie i pasja
Zorientowanie na realizację celów
Wewnętrzna spójność
Dopasowanie do kultury organizacyjnej
Inteligencja
Umiejętność strategicznego myślenia
Kreatywność
Pewność siebie
Umiejętność przewidywania i wprowadzania zmian
Umiejętność podejmowania trudnych decyzji i brania na siebie ryzyka
Uczenie się na błędach własnych i cudzych
Umiejętność komunikowania się
Elastyczność w działaniu
Odporność na stres
Dojrzałość
Lojalność
Jeśli byłeś ostatnio na 10 rozmowach o pracę i nie udało Ci się przekonać do siebie osób siedzących po drugiej stronie stołu pomimo tego, że spełniasz formalne wymagania stanowiska pracy, warto abyś zrobił sobie uczciwy rachunek sumienia.
Zastanów się, która z tych cech jest Twoją piętą Achillesową? Wszystko co potrzebujesz zrobić, to wyeliminować ją.