Jak współpracować z trudnym szefem?

Gdy masz trudnego szefa, ułożenie z nim poprawnych relacji może być dla Ciebie kwestią być albo nie być w firmie.  Co więc możesz zrobić, jeśli Twój szef jest naprawdę okropny i nie wiesz jak wytrwać w pracy? Poniższej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci przetrwać ten trudny czas do chwili znalezienia lepszej pracy: 

1. Panuj nad emocjami w kontaktach z szefem

Gdy Twój szef wpada w szał, poniża Cię czy zachowuje się arogancko, powstrzymaj się by odpowiedzieć mu pięknym za nadobne. Metoda „ząb za ząb” tylko pogorszy sytuację. Jeśli zachowasz zimną krew i będziesz do końca profesjonalny, zrobisz dobre wrażenie zarówno na tych, którzy obserwują tę sytuację, jak i tych, którzy będą o niej słyszeć, na przykład szefie swojego szefa. 

2. Dokumentuj swoje osiągnięcia

Zachowuj dowody uznania dla swojej pracy, jakie otrzymujesz od szefa lub współpracowników. Wszystkie dziękczynne maile, arkusze oceny czy notatki ze spotkań, podczas których ktoś Ci dziękuje za Twoją pracę archiwizuj na przenośnym dysku. Im bardziej szczegółowo opisany jest Twój wkład w rozwój firmy, tym lepiej. Nie trzymaj tych dokumentów na komputerze służbowym, bo warto abyś miał do nich dostęp także wtedy gdy odejdziesz z firmy lub zostaniesz zwolniony. 

3. Bądź obiektywny w ocenie swojej pracy

Kiedy mówisz o swoich osiągnięciach, stosuj precyzyjne kryteria oceny. Jeśli pracujesz w call ceter lepszym stwierdzeniem jest powiedzenie, że odpowiadasz na 80% połączeń w ciągu 2 sygnałów niż że szybko odbierasz przychodzące połączenia. 

4. Bazuj na konkretnych danych i dowodach

Łatwiej będzie Ci rozmawiać z szefem jeśli możesz poprzeć swoje zdanie konkretnymi dowodami. Jeśli atakuje Cię twierdząc, że źle wykonujesz swoje obowiązki, odwołaj się do raportów czy danych, które jednoznacznie wskazują na Twoje osiągnięcia i przemawiają na Twoją korzyść. 

5. Zadbaj o obiektywne kryteria oceny Twojej pracy

Jeśli kryteria oceny Twojej pracy są subiektywne, łatwiej będzie Twojemu szefowi wykorzystać je i nagiąć do swoich celów. Gdy kryteria te są obiektywne, możesz liczyć na większą sprawiedliwość. Nie będziesz mógł być wtedy słabo oceniony nawet jeśli stosunki pomiędzy Wami są napięte.

6. Zachowaj poczucie humoru

Humor już niejedną osobę ocalił od szaleństwa. Zdobądź dystans do złych nastrojów szefa, nie traktuj ich poważnie. 

7. Uważaj na przełożonego swojego szefa

Jeśli masz rozmowę z szefem szefa i ten wypytuje Cię o niego, uważaj na to co mówisz. Krytyka szefa może zostać odebrana jako krytyka szefa szefa i spowodować Ci jeszcze więcej problemów.

Jeśli zdecydujesz się już podzielić opinią na temat szefa z jego przełożonym, skup się na opisie zachowań i sytuacji a nie przyklejaniu etykietek. Lepiej brzmi „Trudno skupić się na pracy, gdy priorytety ciągle się zmieniają” niż „On jest niezorganizowany i sam nie wie czego chce”. 

8. Utrzymuj kontakty z innymi w pracy

Podtrzymuj kontakty z innymi w swojej pracy i poza nią. Pomoże Ci to znaleźć nową pracę, gdy już zdecydujesz się odejść. 

9. Nie pal za sobą mostów

Gdy nadejdzie ten upragniony dzień i zdecydujesz się z odejść, nie pal za sobą mostów. Rozstając się z szefem możesz odczuwać pokusę by wygarnąć mu całą prawdę, ponieważ nie masz już nic do stracenia. Pozornie. Szybko pozbądź się tej myśli i zrób coś wręcz przeciwnego. Podziękuj mu za współpracę i wyraź swoją wdzięczność. Pozostawisz po sobie dobre wrażenie. Świat jest naprawdę mały i nigdy nie wiesz, czy znowu go gdzieś nie spotkasz. 

10. Wyciągnij lekcje ze swoich doświadczeń

Zastanów się co takiego robił szef, że był złym szefem. Zwróć uwagę na to, że będąc w różnych miejscach w firmie mieliście różne perspektywy. Prawdą bowiem jest, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Twój szef mógł reagować na coś, czego Ty nie byłeś świadomy.

Dokonanie takiej analizy umożliwi Ci w przyszłości uniknięcie podobnych błędów, gdy już sam zostaniesz szefem!

Przeczytaj podobne wpisy:

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: