Jesteś wypalony – zmień pracę

Mówi się o cyklu życia produktu, cyklu życia klienta, a teraz zbadano cykl życia szefa. Mogą Cię zaskoczyć wyniki badań angielskich naukowców, którzy za najlepszy do sprawowania funkcji managerskich wysokiego szczebla określili wiek 45-55 lat. Dlaczego? Bo do tego, by sprawnie zarządzać innymi nie wystarczy dyplom MBA i przeczytanie kilku dobrych książek, ale także to, co jest bezcenne na tym stanowisku – doświadczenie życiowe.

Jeśli przeraża Cię perspektywa czekania tak długo, możesz przyspieszyć swoją karierę dbając o poszerzanie wachlarza swoich zawodowych doświadczeń. Ci sami badacze ustalili bowiem, że maksymalny czas dla managera do zajmowania jednego stanowiska w firmie to okres 7-8 lat. Po tym czasie szefowie tracą potrzebną na stanowisku kierowniczym rzutkość, pojawia się u nich tak niebezpieczna dla organizacji „funkcjonalna ślepota”. Jeśli taka sytuacja jest Twoim udziałem (nawet gdy nie przepracowałeś jeszcze 7 lat), masz dwa wyjścia: opuścić firmę albo znaleźć w niej miejsce na nowym stanowisku, przy czym zarówno dla Ciebie jak i organizacji korzystniejsze jest pierwsze rozwiązanie. Dlaczego?

Zatrudniając nową osobę z zewnątrz na Twoje miejsce firma zyskuje nie tylko know-how z rynku, ale także doświadczenie innej osoby i jej świeże spojrzenie na organizację. Firma przestaje dusić się we własnym sosie.

A Ty, trwając na swoim stanowisku „przez zasiedzenie” rozleniwiasz się. Im dłużej pracujesz w jednym miejscu, tym trudniej Ci się zmotywować do poszukiwania nowej pracy. Uczestnictwo w kilkuetapowych procesach rekrutacyjnych, narażanie się na stres rozmowy kwalifikacyjnej nie jest ulubionym zajęciem dla nikogo i po wielu latach przerwy coraz trudniej będzie Ci się do tego przekonać. Do tego dochodzi stres przed nieumiejętnością odnalezienia się na rynku pracy („Jak teraz wygląda rozmowa?”, „Czy będą robić mi jakieś testy?”, „Jakie stawki płaci się teraz na takim stanowisku?”). Swoje zgnuśnienie usprawiedliwisz lojalnością wobec firmy i tym, że „w gruncie rzeczy dobrze Ci się pracuje”. Ale wypalenie zawodowe pojawia się niepostrzeżenie, kiedy to powoli słabnie motywacja i zapał do pracy.

W nowej pracy nabierzesz znowu wiatru w żagle. Nowe warunki pracy, nowi ludzie, nowa kultura organizacyjna sprawią, że będziesz wszystkiego uczyć się od nowa. Masz okazję zacząć budowanie swojej pozycji z czystym kontem, nie popełniając już starych błędów. Odświeżysz umysł, poczujesz adrenalinę i znowu będzie Ci się chciało chcieć  – staniesz się młodszy. Dlatego zalecam zmianę pracy co kilka lat dla podtrzymania higieny psychicznej.

Przeczytaj podobne wpisy:

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.