Plan kariery jak biznesplan

Eksperci zarządzania wiedzą, że można usprawniać tylko to, co się mierzy. Bo jeśli nie mierzysz, to skąd wiesz czy się poprawiło czy pogorszyło? 

Podobnie mogłabym powiedzieć dzisiaj do Ciebie – jeśli nie masz planu, to skąd wiesz, czy Twoja kariera się rozwija? 

Tworzenie planu kariery przypomina tworzenie biznesplanu. Musisz wziąć pod uwagę poparcie u odpowiednich osób, przygotowanie infrastruktury, zabezpieczenie  finansów i odpowiednich ludzi, zadać o dobry marketing… Dobry biznesplan musi także uwzględniać czynniki zewnętrzne, takie jak aktywność konkurencji czy sytuację gospodarczą.  

Kiedy przystępujesz do pisania biznesplanu zakładasz, że życie i tak zweryfikuje go kilka razy. I co z tego? Mój szef zwykł mówić w sytuacjach niepewności: „Jeśli przyjmiemy to (niepewne) założenie, możemy pomylić się o 30%. Jeśli w ogóle niczego nie przyjmiemy, pomylimy się na 100%.” 

Robisz więc pewne założenia i obserwujesz rozwój sytuacji. Jeśli wszystko idzie dobrze, realizujesz plan. Jeśli coś nie działa, zmieniasz go. Korekta kursu pomaga wystrzegać się pomyłek. 

Dobry biznesplan bierze pod uwagę perspektywę długoterminową: jak będzie wyglądać świat za 5 lat? Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem, gdzie będę za 5 lat? Jakie zasoby potrzebuję uzupełnić (wiedzę, umiejętności, kontakty w branży itp) by znaleźć się tam gdzie chcę być? 

Co roku warto robić przegląd planu i modyfikować go wg potrzeb. On będzie się zmieniać i ma prawo się zmieniać, ponieważ rynek pracy jest dynamiczny. Ale to nie zmienia faktu, że naprawdę warto go mieć. 

A Ty, czy odniosłeś zawodowy sukces? Czy wiesz dokąd zmierzasz? Po czym poznasz, że jesteś zadowolony ze swojego życia? 

Czy masz swój biznesplan?

 

 

Przeczytaj podobne wpisy:

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: