Plan kariery jak biznesplan

Eksperci zarządzania wiedzą, że można usprawniać tylko to, co się mierzy. Bo jeśli nie mierzysz, to skąd wiesz czy się poprawiło czy pogorszyło? 

Podobnie mogłabym powiedzieć dzisiaj do Ciebie – jeśli nie masz planu, to skąd wiesz, czy Twoja kariera się rozwija? 

Tworzenie planu kariery przypomina tworzenie biznesplanu. Musisz wziąć pod uwagę poparcie u odpowiednich osób, przygotowanie infrastruktury, zabezpieczenie  finansów i odpowiednich ludzi, zadać o dobry marketing… Dobry biznesplan musi także uwzględniać czynniki zewnętrzne, takie jak aktywność konkurencji czy sytuację gospodarczą.  

Kiedy przystępujesz do pisania biznesplanu zakładasz, że życie i tak zweryfikuje go kilka razy. I co z tego? Mój szef zwykł mówić w sytuacjach niepewności: „Jeśli przyjmiemy to (niepewne) założenie, możemy pomylić się o 30%. Jeśli w ogóle niczego nie przyjmiemy, pomylimy się na 100%.” 

Robisz więc pewne założenia i obserwujesz rozwój sytuacji. Jeśli wszystko idzie dobrze, realizujesz plan. Jeśli coś nie działa, zmieniasz go. Korekta kursu pomaga wystrzegać się pomyłek. 

Dobry biznesplan bierze pod uwagę perspektywę długoterminową: jak będzie wyglądać świat za 5 lat? Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem, gdzie będę za 5 lat? Jakie zasoby potrzebuję uzupełnić (wiedzę, umiejętności, kontakty w branży itp) by znaleźć się tam gdzie chcę być? 

Co roku warto robić przegląd planu i modyfikować go wg potrzeb. On będzie się zmieniać i ma prawo się zmieniać, ponieważ rynek pracy jest dynamiczny. Ale to nie zmienia faktu, że naprawdę warto go mieć. 

A Ty, czy odniosłeś zawodowy sukces? Czy wiesz dokąd zmierzasz? Po czym poznasz, że jesteś zadowolony ze swojego życia? 

Czy masz swój biznesplan?

 

 


Zaproszenie do Akademii Bogatego Człowieka


Zapraszam Cię do Akademii Bogatego CzłowiekaSkoro dotarłeś aż tutaj, zapraszam Cię do dokonania jeszcze jednego odkrycia. Za chwilę (jeszcze przed oficjalną premierą) otrzymasz link do naszego najnowszego projektu. Dzięki niemu znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak mądrzej zarabiać, jak zdobyć lepszą pracę, jak awansować i dostać podwyżkę, jak odkryć i zrealizować własne pomysły na biznes, jak monetyzować swoją wiedzę, jak zacząć skutecznie inwestować i zarządzać zarobionymi pieniędzmi i co najważniejsze: jak prowadzić bogate życie.

Akademia Bogatego Człowieka, bo o niej piszę, to społeczność pozytywnych ludzi, którzy wierzą, że prowadzenie bogatego życia to wynik decyzji i konsekwentnego działania, a nie tylko ilości zarabianych pieniędzy. Ponieważ czytasz mojego bloga, z pewnością zależy Ci na tym aby więcej zarabiać i cieszyć się bogatym życiem.

W Akademii Bogatego Człowieka premiujemy ludzi potrafiących się zaangażować i podejmować szybkie decyzję. Dlatego też zapisz się na listę informacyjną AKADEMII BOGATEGO CZŁOWIEKA już teraz, jeszcze przed jej premierą.

Tak, jestem zainteresowany Akademią Bogatego Człowieka


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *