Czy wyższe wykształcenie jest niezbędne?

Od Czytelników często dostaję pytania co zrobić, kiedy nie ma się wyższego wykształcenia? Czy jego brak przeszkadza w karierze?

Sam odpowiesz sobie na to pytanie, gdy przeanalizujesz realia wyższego wykształcenia w Polsce.

W naszym kraju studiuje co druga młoda osoba, podczas gdy w Wielkiej Brytanii co piąta. W porównaniu do początku lat 90 mamy pięciokrotnie więcej studentów. W roku akademickim 2008/2009 było ich blisko 2 mln! Największym wzięciem cieszą się kierunki humanistyczne, pedagogiczne i społeczne  jako najłatwiejsze do studiowania, a potem ekonomiczne („po nich zawsze znajdzie się jakąś pracę”). W wyniku tego mamy nadmiar magistrów, których rynek nie jest w stanie zagospodarować i co znacznie bardziej niebezpieczne – następuje coraz większa dewaluacja wyższego wykształcenia.

Tak jak 10 lat temu matura nie robiła na nikim wrażenia, tak teraz ukończone studia. Dyplom magistra przestał być kartą przetargową w kolejce po etat. W III kwartale 2009 bezrobotnych z wyższym wykształcenie było 4,8% Polaków. I choć średni czas poszukiwania pracy przez osobę z wyższym wykształceniem wynosił aż 10 miesięcy,  to ci, którzy go nie mają muszą liczyć się z jeszcze gorszym startem.

Nie zmienia to faktu, że żyjemy w kraju, gdzie żyje etos magistra. Kandydatowi po studiach stereotypowo przypisuje się nie tylko wiedzę specjalistyczną, ale także umiejętności wiązane z daną grupą stanowisk, jak na przykład inżynierowi umiejętność analitycznego myślenia a psychologowi wysokie umiejętności interpersonalne. Kandydaci z wyższym wykształceniem są więc lepiej postrzegani na rynku pracy. Skoro jest ich tak dużo, tym bardziej podejrzliwie oceniamy tych, którzy są bez studiów.

Młodzi ludzie też wierzą w etos magistra. Wbrew informacjom z rynku pracy, pokutuje u nich przekonanie, że ukończone studia są przepustką do szybkiej kariery. Niektórzy liczą na stanowisko managera zaraz po skończeniu studiów. Odsetek Polaków zajmujących wysokie stanowiska urzędnicze i stanowiska kierownicze utrzymuje się w Polsce od lat na bardzo podobnym poziomie ok. 6 – 6,5% i nie rośnie wraz ze wzrostem gospodarczym. Tak więc nie na każdego po studiach czeka fotel managera.

Reasumując powiedziałabym, że studia są warunkiem koniecznym, ale nie wystarczającym aby zrobić karierę.

Przeczytaj podobne wpisy:

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.