Jak dbać o rozwój swojej kariery?

Poznaj 4 rzeczy, które możesz robić aby zadbać o rozwój swojej kariery. 

  • Zrób analizę SWOT swoich umiejętności

Wypisz na kartce swoje mocne i słabe strony,  a także szanse i zagrożenia dla Twojej kariery związane z rynkiem pracy.

  •  Odkurz życiorys

Uaktualnij go i nadaj mu atrakcyjną formę. Nawet jeśli nie szukasz dzisiaj pracy, nigdy nie wiesz czy za tydzień nie zadzwoni do Ciebie headhunter z atrakcyjną ofertą. Napisanie dobrego życiorysu wymaga trochę czasu i pisanie go na kolanie nie jest dobrym pomysłem. Miej więc go dobrze opracowanego zawczasu.

Przygotowanie życiorysu jest także pewnego rodzaju audytem Twoich umiejętności. Sam siebie odkrywasz, kiedy piszesz co możesz zaoferować przyszłemu pracodawcy jako pracownik. Możesz wówczas dojść do wniosku, że potrzebujesz coś poprawić – na przykład podszkolić jakieś umiejętności albo zapisać się na naukę języka.

  •  Idź na rozmowę o pracę przynajmniej raz w roku

Zwłaszcza jeśli jesteś zatrudniony w swojej obecnej firmie od lat. To da Ci pogląd na to jak wygląda świat poza Twoją firmą. Możesz dojść do wniosku, że świat zwariował a Ty pracujesz w oazie spokoju albo odwrotnie – wtedy warto rozważyć możliwość zatrudnienia się w firmie, która bardziej Cię doceni. Cokolwiek odkryjesz, na pewno da Ci to świeże spojrzenie na karierę. Poza tym poćwiczysz umiejętności skutecznego sprzedawania siebie na rozmowie – w erze pogłębiającego się bezrobocia jest do wartość nie do przecenienia.

  •  Dbaj o siebie – w zdrowym ciele zdrowy duch

Traktuj się z miłością i wyrozumiałością. To truizm, dlatego nie będę rozwijać tego tematu. Powiem tylko, że jeśli do dłuższego czasu jedziesz na rezerwie paliwa, inni wyprzedzą Cię szybciej niż myślisz. Typowy problem czyli niedobór snu odbije się na Twojej koncentracji, która jest niezbędna jeśli chcesz zrobić karierę.

Dlatego tak ważne jest abyś zawsze znalazł czas na regenerację i reset.

Przeczytaj podobne wpisy:

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: