Mój szef mnie nie chwali

Masz szefa, który nigdy nie chwali Cię za dobrze wykonaną pracę? Choć kiepskie to pocieszenie, nie jesteś sam. Chwalenie pracowników to dla wielu trudne zadanie. Żyjemy w trybie korekty i wyszukiwania błędów. Ale to nie znaczy, że nic z tym nie możesz zrobić. Zamiast marnować swoją energię na narzekanie w firmowej kuchni na to jak nieludzkiego masz szefa, wypróbuj kilka wskazówek, które subtelnie naprowadzą go na właściwe tory.

Pochwal się sam przed szefem za dobrze wykonaną pracę – fakt, że on sam Cię nie chwali może po prostu oznaczać, że nie wie dokładnie, czym się zajmujesz.

Dziel się z szefem informacjami o tym nad czym pracujesz w danym tygodniu –  co poniedziałek ustal z nim kalendarz zadań na dany tydzień lub wysyłaj mailem informację o tym nad czym będziesz pracować w danym tygodniu. Dasz mu w ten sposób jasny obraz tego czym zajmujesz się w pracy – może Cię to zdziwić, ale wielu szefów nie do końca zdaje sobie sprawę z tego co robią ich pracownicy w czasie pracy.

Daj dobry przykład  – sam gratuluj szefowi za jego osiągnięcia. To być może przypomni mu, że istnieje coś takiego jak pochwała.

Gratuluj swoim współpracownikom w obecności szefa –  w ten sposób wprowadzasz kulturę chwalenia w swoim najbliższym otoczeniu.  

Pracuj nad usprawnieniem komunikacji pomiędzy Wami – proś o spotkania, doprecyzowanie celów,  zwłaszcza gdy komunikacja nie jest mocną stroną Twojego szefa.

Szukaj sojuszu z HR – jeśli w Twojej firmie zostanie wprowadzona formalnie ocena roczna, będziesz miał przynajmniej okazję raz do roku porozmawiać ze swoim szefem o swoich osiągnięciach i usłyszeć przy tej okazji dobre słowo.

Wypróbuj aluzję – „Jaką masz ciężką pracę  – to musi być trudne tak zarządzać ludźmi, nie wiedziałbym od czego zacząć. Trudno jest tak przyjść do pracy i po prostu powiedzieć „Hej, Marcin, zrobiłeś kawał dobrej roboty”. Twój szef może pomyśleć, że zwariowałeś, ale może to dać mu do myślenia – oczywiście, zakładając, że jest inteligentny.

A jeśli to nie pomoże…

–  Bądź wprost – powiedz swojemu szefowi czego dokładnie potrzebujesz. Tak jak we wszystkich ludzkich relacjach, nie możemy oczekiwać że inni wokół nas domyślą się, czego nam potrzeba, dopóki im tego jasno nie zakomunikujemy.

Jeśli nawet to nie pomoże – uciekaj od niego z tej firmy:)

Przeczytaj podobne wpisy:

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: