Najwyższy czas na zmianę pracy

Według sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej” aż 47% respondentów deklaruje, że w trakcie kariery zawodowej zmieniało pracę od dwóch do pięciu razy. 19% zmieniło pracę raz, a 4% od sześciu do dziesięciu razy.
56% do zmiany pracy skłoniła lepsza propozycja, 42% było niezadowolonych z zarobków, 21% narzekało na warunki pracy, zaś 13% na długie dojazdy (można było wskazać kilka możliwości, dlatego nie sumuje się do 100%:)).

Podjęcie decyzji o zmianie pracy w sytuacji, gdy poświęciłeś swojej firmie lata swojego życia może być decyzją ponad siły i wymagać niezwykłej odwagi.

Nawet jeśli masz szefa potwora, podwyżki nie nadążają za inflacją a zakres Twoich obowiązków nie zmienił się od pięciu lat, przynajmniej wiesz jak dobrze robić swoją robotę. Znasz swój zakres odpowiedzialności i znasz firmę. Z jednej strony wiesz, że stać Cię na więcej. Z drugiej jednak nie chcesz narażać się na bezsenne noce i lęki, że zwolnią Cię po okresie próbnym.

Tkwisz w swojej strefie komfortu. Kiedy warto jednak wyjść z niej i podjąć decyzję o zmianie pracy? Poznaj 10 zwiastunów Najwyższego Czasu na Zmiany. Dzisiaj pierwszych 5, kolejne w następnej części artykułu. 

1. Wiesz, że stać Cię na więcej

Wszyscy mamy lepszej i gorsze dni w pracy, kiedy nam się nic nie chce i jest nam wszystko jedno. Ale jeśli Twoje gorsze dni przechodzą w gorsze tygodnie czy gorsze miesiące, a Ty nie masz pomysłu co możesz zrobić aby sytuacja odwróciła się na lepsze, to musisz zmienić pracę. To częsty symptom wypalenia zawodowego, spowodowanego przepracowaniem lub odwrotnie – niedociążenia pracą i brakiem wyzwań.

Jeśli brakuje Ci tylko motywacji, może się okazać, że wystarczy mała zmiana by ją odzyskać – szerszy zakres odpowiedzialności, szkolenie czy przejście na inne stanowisko w firmie.

Ale jeśli żadna z tym opcji nie jest możliwa w Twojej firmie, czas odkurzyć życiorys i wyruszyć na rynek pracy.

2. W pracy przystajesz z malkontentami

Pomyśl o ludziach, których wybierasz na swoje towarzystwo w miejscu pracy. Czy ciągnie Cię do malkontentów i tych, którzy pławią się w narzekaniu na swoich szefów, niskie premie i nadgodziny? To oznaka tego, że nie jest Ci po drodze z firmą, w  której pracujesz. Nie narzekaj więc, tylko działaj i  znajdź pracę, na którą nie będziesz musiał narzekać.

3. Nie wyobrażasz sobie przyszłości w tej firmie

Pamiętasz to trudne pytanie z rozmów rekrutacyjnych: Jak wyobraża Pan sobie swoje życie zawodowe za 3 lata? Warto sobie samemu zadać to pytanie, nie czekając na rozmowę o pracę. Czy widzę siebie w tej firmie za 3 lata? 5 lat? 10 lat?

Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi nie, to jakie masz plany zawodowe na swoją przyszłość? Co zamierzasz zrobić? Jeśli chcesz od dziś za 10 lat znaleźć się w innym miejscu, nigdy nie jest zbyt wcześnie na to, aby to zaplanować.

4. Robisz zestawienie plusów i minusów swojej pracy i minusy wygrywają

Jeśli wahasz się jeszcze, czy zacząć szukać pracy, wykonaj proste ćwiczenie. Zrób listę rzeczy, które lubisz w swojej obecnej firmie i listę tych, których nie lubisz. Przypisz im ważność w skali od 0 do 10 – inaczej na pewno oceniasz brak klimatyzacji w budynku, a inaczej brak prywatnej opieki medycznej. Podsumuj listę. Jeśli lista minusów przerasta listę plusów to znak, że warto poważnie rozważyć zmianę pracy.

Ćwiczenie to pomoże Ci ponadto ustalić, co jest tak naprawdę dla Ciebie ważne i na co powinieneś zwrócić uwagę w nowej pracy.

5. Chcesz coś zmienić w swojej sytuacji, ale nie wiesz co

Wykorzystaj listę z poprzedniego ćwiczenia i rozwiń ją. Dopisz do listy to, na czym Ci zależy. Sprawdź, co z tego możesz uzyskać w swojej obecnej firmie. Jeśli chcesz zdobyć więcej odpowiedzialności albo porozmawiać o elastycznym czasie pracy, zawsze warto podjąć próbę negocjowania tego z obecnym pracodawcą.

Ale jeśli pracujesz w firmie produkującej wyroby ze skóry, a sam w międzyczasie zapisałeś się do ligi ochrony zwierząt, jedyną rozsądną opcją jest poszukanie sobie innego zajęcia.

Zanim zdecydujesz się opuścić statek, spróbuj jednak przenegocjować warunki, na jakich jesteś zatrudniony w obecnej firmie. Jeśli Ci się to nie uda, przynajmniej zyskasz kolejne argumenty do zmiany i zwiększysz swoją motywację do poszukiwań. (cdn)

Przeczytaj podobne wpisy:

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: